Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Państwowe spółki zaciskają pasa. A PGNiG podzieli się zyskiem

1
Podziel się

Zarząd PGNiG rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2019 roku na dywidendę przeznaczyć 520,05 mln zł, co oznacza wypłatę 9 gr na akcję - poinformowała spółka we wtorek. To jedna z niewielu spółek Skarbu Państwa, która w tym roku podzieli się zyskiem z akcjonariuszami i zasili państwowy budżet.

PGNiG podzieli się zyskiem za 2019 rok.
PGNiG podzieli się zyskiem za 2019 rok. (Wikipedia)
bEpPlxvV

Strategia PGNiG na lata 2017-2022 przewiduje wypłatę do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto w postaci dywidendy. W 2019 roku zysk netto spółki wyniósł 1,37 mld zł. Oznacza to, że na dywidendę może zostać przeznaczone 38 proc. zysku za ubiegły rok.

W zeszłym roku spółka wypłaciła akcjonariuszom 18 groszy na akcję. Przeznaczyła na ten cel dwa razy więcej środków, bo 1,04 mld zł. Jednak również zysk za 2018 rok był ponad dwukrotnie większy niż za 2019 rok.

Zarząd proponuje, aby ustalić dzień dywidendy na 20 lipca, a jej wypłaty na 3 sierpnia 2020 roku. Rekomendacja zarządu musi zostać zaakceptowana przez akcjonariuszy.

bEpPlxvX

Rekomendacja zarządu jest zgodna z prognozami analityków, o których pisaliśmy TU. Tym samym PGNiG jest jedną z niewielu spółek Skarbu Państwa, która w tym roku wypłaci dywidendę. Skarb Państwa jest właścicielem 71 proc. udziałów w spółce. W ubiegłym roku do państwowej kasy trafiło z tego tytułu 804 mln zł. W tym roku będzie to 402 mln zł. Kwota uwzględnia nie tylko wpływy z tytułu wypłaty dywidendy, ale też wpływy z podatku od dywidendy, który płacą pozostali akcjonariusze i który zasila budżet.

Wśród spółek skarbu państwa, oprócz PGNiG, wypłatę dywidendy zarekomendowały także zarządy Orlenu, Lotosu (po 1 zł na akcję) oraz GPW (2,4 zł na akcję). Orlen i Lotos przeznaczą na ten cel odpowiednio 427 mln zł oraz 184 mln zł, a GPW 100 mln zł.

bEpPlxwd

Z tego do budżetu trafi od Orlenu 176 mln zł, od Lotosu 114 mln zł, a od GPW 47 mln zł. Jeszcze niedawno analitycy prognozowali, że zyskiem z akcjonariuszami podzieli się także KGHM, jednak spółka postanowiła tego nie robić. Oznacza to, że w tym roku wpływy do kasy państwa z tytułu dywidend od spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW wyniosą zaledwie 740 mln zł. Rok temu było to 3,8 mld zł, z czego prawie połowa od PZU i PKO BP.

W tym roku, przez kryzys spowodowany epidemią, PKO BP i PZU dostały od KNF czerwone światło w kwestii wypłaty dywidend. Zarząd PKO BP jeszcze nie wydał rekomendacji, ale akcjonariusze najprawdopodobniej w tym roku nie dostaną dywidendy. Mogą czuć się rozczarowani, szczególnie, że w lutym PKO BP zapowiadał, że podzieli się nie tylko zyskiem za 2019 rok, lecz także niepodzielonym zyskiem za rok 2018.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpPlxwe

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpPlxwy
wiadomości
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
111
rok temu
No , tylko inwestować w państwowe spółki