Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pekao umożliwia firmom podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem

0
Podziel się

Warszawa, 09.06.2020 (ISBnews) - Bank Pekao wprowadził możliwość podpisywania bankowych dokumentów dla klientów z segmentu MŚP i korporacji bez wychodzenia z domu.  Aby skorzystać ze zdalnej metody podpisu, osoba reprezentująca klienta musi posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną i czytnik e-dowodu, podał bank. 

Pekao umożliwia firmom podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
bErLIjed

W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników, wiele firm oddelegowało osoby zatrudnione z biur do domów. To właśnie tam wykonują oni swoje obowiązki, które nierzadko wymagają podpisywania dokumentów. Z myślą o nich Bank Pekao umożliwił niedawno firmom zdalne podpisywanie umów w bankowości internetowej za pomocą służącego do uwierzytelnienia użytkownika podpisu elektronicznego oraz kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Teraz wdraża dla nich kolejne udogodnienia. Osoby upoważnione do działania w imieniu klienta, mogą wykorzystać do podpisania dokumentu elektronicznego profil zaufany. Możliwość zdalnego podpisywania bankowych umów i dokumentów zyskali też posiadacze e-dowodu, wyposażeni w czytnik do dowodów elektronicznych, podano.

"Jako lider transformacji technologicznej w sektorze finansowym, nieustannie stawiamy sobie za cel ułatwianie zdalnej współpracy oraz cyfrowej wymiany dokumentacji między nami a klientami. Chcąc zachować miano dobrego partnera w biznesie, odpowiadamy niemal niezwłocznie na potrzeby rynku, dzięki bliskiej współpracy i częstym rozmowom z naszymi klientami oraz wysokim kompetencjom informatycznym naszych pracowników" - powiedziała wiceprezes nadzorująca pion bankowości małych i średnich przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz, cytowana w komunikacie.

Za pomocą Profilu Zaufanego, w specjalnym module na portalu gov.pl, można m.in. podpisać elektronicznie dowolny dokument (również bankowy), sprawdzić, czy został on już wcześniej podpisany i przez kogo, a także zapoznać się z jego treścią. Dzięki tzw. podpisowi zaufanemu można zautoryzować plik w dowolnym formacie i dowolną liczbą podpisów, sprawdzając przy tym ich ważność oraz poprawność. Klient może dostarczyć do banku dokumenty opatrzone takim podpisem przez bankowość internetową lub e-mail, przypomniano.

bErLIjef

Pekao w ten sam sposób honoruje dokumenty i umowy podpisane nowym dowodem osobistym. Jest on wyposażony w chip - specjalną warstwę elektroniczną umieszczoną plastikowym blankiecie. Przechowuje on profil osobisty posiadacza - jego dane, które znajdują się na tradycyjnym dowodzie. Warstwa elektroniczna może zawierać też podpis osobisty, którego prawdziwość jest potwierdzana certyfikatem zawierającym personalia, obywatelstwo oraz numer PESEL właściciela.

"Zdalny proces podpisywania dokumentów to duże udogodnienie dla firm, dzięki któremu ich właściciele oraz reprezentanci bez wychodzenia z domu mogą załatwić wiele służbowych spraw. To także oszczędność czasu. To dlatego pracujemy nad udostępnieniem firmom własnych czytników z autorskim oprogramowaniem, z których mogliby korzystać na zasadach abonamentu" - dodał wiceprezes nadzorujący pion bankowości korporacyjnej, rynków i bankowości inwestycyjnej Tomasz Styczyński, cytowany w komunikacie.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

bErLIjeG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)