Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Pepco ustaliło cenę akcji. Oferta będzie skromniejsza

4
Podziel się:

Ceny w sklepach sieci Pepco nie są wygórowane. Dotyczy to też akcji sprzedawanych przez dotychczasowych właścicieli w związku z planowanym na koniec maja debiutem na giełdzie w Warszawie. Drobni inwestorzy zapisywali się na akcje po cenie 46 zł, ale ostatecznie dostaną je po 40 zł za sztukę.

Pepco ustaliło cenę akcji. Oferta będzie skromniejsza
Pepco szykuje się do debiutu na warszawskiej giełdzie. (Wikimedia Commons)

Od 6 do 13 maja inwestorzy indywidualni mogli zgłaszać chęć zakupu akcji spółki Pepco. Po zebraniu ofert firma ogłosiła ostateczną cenę. Okazuje się ona wyraźnie niższa od zakładanej ceny maksymalnej.

Spółka deklarowała wcześniej, że chce sprzedać wszystkim zainteresowanym inwestorom do 103 mln akcji po cenie od 38 do 46 zł za sztukę. Prawdopodobnie uznała, że nie znajdzie tak wielu chętnych po maksymalnej cenie i ustaliła ostateczną stawkę na poziomie 40 zł.

Jednocześnie Pepco zmniejszyło pulę dostępnych do sprzedaży akcji i będzie to nieco ponad 80 mln sztuk, czyli ponad 20 proc. mniej niż zakładał górny limit.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

To oznacza mniejsze wpływy dla dotychczasowych posiadaczy akcji. Mogły wynieść 4,7 mld zł, a będzie to około 3,2 mld zł.

Pepco bierze jeszcze pod uwagę, że liczba akcji oferowanych może zostać zwiększona w ramach opcji dodatkowego przydziału do maksymalnie 92,4 mln akcji. To jednak zależy jeszcze od głównego akcjonariusza Pepco.

Części udziałów pozbywają się członkowie kadry zarządzającej Pepco Group (mniejszościowi akcjonariusze sprzedający) i Pepco Holdco Limited (główny akcjonariusz sprzedający) tj. podmiot kontrolowany przez koncern z Republiki Południowej Afryki - Steinhoff.

Nawet obniżenie ceny akcji z maksymalnych 46 do 40 zł nie zmienia faktu, że po debiucie na giełdzie Pepco będzie należeć do grona największych spółek. Cały biznes można szacować na około 23 mld zł. Tyle warte są czołowe banki, takiej jak Santander, ING czy Pekao. Nieco niżej wyceniana jest np. grupa LPP - właściciel sieci sklepów Reserved czy Cropp.

Przewidywany dzień debiutu Pepco na GPW i wprowadzenia akcji do swobodnego obrotu to 26 maja 2021 roku.

- Z dumą zmierzamy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie przeprowadzając największą ofertę publiczną akcji w tym roku, dołączając jednocześnie do grona największych spółek notowanych w Warszawie - podkreśla dyrektor generalny (CEO) Pepco Group Andy Bond.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Macro
3 lata temu
A finansowe ksiazki znowu sfalszowane?
Kowalski
3 lata temu
Stare majtochy kupuje, stare majtochy kupujei drogo sprzedaje. Tak to mozna nazwac ten caly cyrk jakim sie zwie Pepco. Nie mowiac o skandalach
Anitka
3 lata temu
Kto to promuje takie klamstwa? Moze lepiej poczytac o Steinhoff i Markus Johannes Jooste. Ta firma niedlugo oglosi upadlosc. Eskimoskie oszustwo
komentator
3 lata temu
I co tu komentować?:))