Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PERN: Przetargi na budowę 190 tys. m3 poj. magazynowych paliwa do końca III kw.

0
Podziel się:

PERN planuje do końca III kw. 2019 r. ogłosić przetargi na rozbudowę pojemności magazynowych na paliwa o 190 tys. m3 w 5 lokalizacjach, poinformował ISBnews wiceprezes Mateusz Wodejko.

PERN: Przetargi na budowę 190 tys. m3 poj. magazynowych paliwa do końca III kw.
(PAP)

"Łącznie Grupa PERN chce wydać na inwestycje 2,7 mld zł w latach 2018-2022. Jest to wartość szacunkowa, bo wszystko będzie zależało od finalnych wartości przetargowych " - powiedział Wodejko w rozmowie z ISBnews.

"Kończymy I etap rozbudowy pojemności paliwowych. W Koluszkach oddaliśmy łącznie 64 tys. m3, a w połowie roku oddamy kolejne 64 tys. m3 w Nowej Wsi Wielkiej. Teraz przygotowujemy II etap inwestycji. W III kw. powinniśmy mieć pozwolenia na budowę na kolejne 190 tys. m3 w 5 lokalizacjach. Pojemności magazynowe zbudowane w ramach tego etapu powinny zostać oddane w 2021 r. Rozważamy też realizację III etapu" - wskazał Wodejko.

W II etapie rozbudowy pojemności paliwowych jest sześć lokalizacji i łącznie 222 tys. m3. W tym na 32 tys. m3 - trzeci zbiornik w Koluszkach, gdzie przetarg został już ogłoszony.

W planach jest też druga nitka ropociągu pomorskiego o długości blisko 250 km. Druga tzw. inwestycja liniowa to rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia o długości blisko 100 km.

"Realizujemy także duże inwestycje w pojemności magazynowe na ropę, na inwestycje te zawarliśmy już umowy z wykonawcami - na budowę 200 tys. m3 w naszej bazie w Gdańsku i kolejne 390 tys. m3 w ramach rozbudowy terminalu naftowego w Gdańsku"- dodał wiceprezes.

Oddanie zbiorników w bazie Gdańsk zaplanowane jest na kwiecień, a w TNG na październik 2020 roku.

Dodatkowo w PERN realizowane są istotne inwestycje z zakresu IT i automatyzacji, takie jak w nowy system wykrywania wycieków, a oprócz programu inwestycyjnego spółka realizuje duży program remontowy.

"Na same remonty zamierzamy przeznaczać nawet do 100 mln rocznie. Do tego dochodzi ponad sto milionów złotych na modernizacje" - powiedział wiceprezes.

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.

Kamila Wajszczuk

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)