Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE: Decyzja ws. koncesji na odkrywkę w Złoczewie może zapaść na przełomie roku

2
Podziel się:

Decyzja w sprawie koncesji na budowę kopalni węgla brunatnego w Złoczewie może zapaść na przełomie 2020 i 2021, a koszt jej budowy to ok. 15-17 mld zł, poinformował wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) Ryszard Wasiłek.

PGE: Decyzja ws. koncesji na odkrywkę w Złoczewie może zapaść na przełomie roku

"Według naszej wiedzy, do końca roku lub na początku roku 2021 powinna być decyzja dotycząca koncesji na Złoczew. Oczywiście, ta decyzja musi się uprawomocnić, żeby można było cokolwiek dalej planować" - powiedział Wasiłek w rozmowie z Radiem Łódź.

Przypomniał, że zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa, ta kopalnia może powstać tylko wtedy, jeśli spełnią się wszystkie ekonomiczne przesłanki związane z jej budową - w tym w szczególności dotyczące cen energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2.

"Budowa odkrywki w Złoczewie będzie kosztowała ok. 15-17 mld zł" - dodał.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski mówił w październiku, że decyzja o budowie kopalni węgla brunatnego w Złoczewie byłaby dziś działaniem na szkodę spółki.

Zaprezentowany w "Programie dla górnictwa węgla brunatnego" scenariusz bazowy przewiduje, że złoże Złoczew może być zagospodarowane do 2030 r. i zapewnić wydobycie 18-20 mln t rocznie. W projekcie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" za perspektywiczne uznano złoża węgla brunatnego Złoczew oraz Ościsłowo, a w dalszej kolejności Gubin.

W październiku PGE ogłosiła nową strategię, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. oraz nakłady inwestycyjne w źródła nisko- i zeroemisyjne na poziomie 75 mld zł w latach 2021-2030. Grupa zakłada wydzielenie aktywów węglowych do podmiotu kontrolowanego przez Skarb Państwa.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Dewu
4 lata temu
Tak odkrywce
Gg
4 lata temu
Nie odkrywce