Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 podpisała umowę przyłączeniową z PSE

1
Podziel się:

Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 - spółka należąca do grupy kapitałowej PGE - podpisała umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 o mocy zainstalowanej do 896 MW, podała PGE. To kolejny ważny krok na drodze do budowy instalacji offshore w polskiej części Bałtyku.

PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 podpisała umowę przyłączeniową z PSE

Planowana morska farma wiatrowa Baltica-1 położna będzie w odległości ponad 79 km w głąb morza, na wysokości Łeby. Miejscem jej przyłączenia do sieci przesyłowej będzie rozdzielnia 400 kV w nowej stacji elektroenergetycznej. Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 planowane jest po 2030 roku, poinformowano.

"Podpisanie umowy przyłączeniowej dla elektrowni wiatrowej Baltica-1 zamyka proces przygotowań formalnych do wyprowadzenia mocy do krajowego systemu elektroenergetycznego dla całego portfela pierwszych trzech morskich farm wiatrowych PGE o łącznej mocy ok. 3,5 GW. To bezdyskusyjnie ważny krok w realizacji Programu Offshore PGE - największego na polskim rynku projektu tego typu, zakładającego instalację aż 6,5 GW na Morzu Bałtyckim. Zagwarantowanie możliwości wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 znacząco ograniczyło ryzyko techniczne i biznesowe tej inwestycji, co pozwala nam z jeszcze większą pewnością oraz dynamiką planować i realizować dalsze prace fazy przygotowawczej. Równolegle prowadzimy bardzo intensywne prace dla naszych pozostałych projektów offshore" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Program Offshore Grupy PGE zakłada budowę co najmniej trzech morskich farm wiatrowych, z czego Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 jest trzecią inwestycją z podpisaną umową o przyłączenie. Wcześniej, w 2014 roku, inna spółka PGE - Elektrownia Wiatrowa Baltica-3, zawarła z PSE umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej Baltica-3 o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 1 045 MW. Z końcem 2020 roku taką samą umowę dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-2 o łącznej mocy do 1 489 MW podpisała Elektrownia Wiatrowa Baltica-2.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
9 fala
3 lata temu
Tymczasem Francuzy budują autostradę na słupach w dnie Oceanu Indyjskiego wokół La Réunion. Mogli by tak panowie od Szczecina do Elbląga. Płacić za wykup ziemi by nie trzeba było i bałwany mniejsze niż na Indyjskim.