Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE: Koszt inwestycji z Orsted na Morzu Bałtyckim wyniesie 30-40 mld zł

1
Podziel się:

Szacowany koszt Elektrowni Wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW mieści się w granicach 30-40 mld zł, poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Spółka chce prowadzić inwestycję w formule project finance.

PGE: Koszt inwestycji z Orsted na Morzu Bałtyckim wyniesie 30-40 mld zł

"Szacowany koszt jest taki, że koszt budowy 1 MW mocy na morzu to jest 13 mln, można przyjąć, że 2,5 GW to 35 mld zł. Szacujemy koszt od 30 do 40 mld zł, nasz udział będzie wynosił 50%" - powiedział Dąbrowski podczas wideokonferencji.

"Jeśli chodzi o finansowanie, oczywiście, chcielibyśmy [realizować go] w strukturze project finance, by projekt nie wchodził w zadłużenie. Jest ogromne zainteresowanie banków i instytucji z całego świata, by ten projekt sfinansować" - dodał prezes.

Według niego, to potwierdza, że to atrakcyjny projekt, dający satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. Dąbrowski w związku z tym nie widzi obaw o pozyskanie finansowania.

Dodał, że wydzielenie aktywów węglowych z grupy PGE nie wpływa na projekt na Bałtyku.

10 lutego PGE podało, że podpisało z ?rsted umowę o utworzeniu spółki joint venture 50/50, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW. ?rsted obejmie nowe udziały stanowiące 50% kapitału zakładowego w dwóch projektach morskich elektrowni wiatrowych PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 o mocy ok. 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 o mocy ok. 1,5 GW za kwotę 657 mln zł.

Oba projekty PGE kwalifikują się do uczestnictwa w 2021 r. w pierwszej fazie działania systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW. Najbardziej zaawansowanym z projektów jest projekt Baltica 3, który może zacząć produkować energię elektryczną w 2026 r.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
inżynier
2 lata temu
Budować ! Będziemy wkrótce w czołówce jeśli chodzi o rozwój OZE w Europie. CZas żeby przestali gadać o polskiej 'brudnej energetyce"...