Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGG przeznaczy łącznie 8 mld zł na udostępnienie nowych złóż

1
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza (PGG) planuje docelowo przeznaczyć łącznie 8 mld zł na udostępnienie nowych złóż w rejonie Imielin Północ i innych sąsiadujących z kopalnią Piast-Ziemowit, poinformował wiceprezes Piotr Bojarski. Spółka zakłada, że koncesję wydobywczą na złoże Imielin otrzyma na przełomie tego i przyszłego roku.

PGG przeznaczy łącznie 8 mld zł na udostępnienie nowych złóż

"Zasoby złoża Imielin Północ szacujemy na 70 mln ton węgla, złoża Ziemowit Głęboki na 140 mln ton, a złoża Piast Głęboki na 90 mln ton. Łącznie na te trzy projekty planowany capex to 8 mld zł" - powiedział Bojarski podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Celem projektu jest wydłużenie żywotności kopalni do 2068 r., poprawa jakości produktu i umożliwienie budowy instalacji zgazowania węgla.

W pierwszej fazie prac, przez około 3-4 lata, PGG planuje wykorzystać infrastrukturę istniejącej kopalni.

"W tym roku rozpoczynamy prace drążeniowe. W perspektywie 3 lat potrzebujemy na to ok. 75 mln zł. W I fazie wykorzystujemy strukturę ruchu Ziemowit, w międzyczasie powstanie połączenie z szybem wentylacyjnym W2. Po ok. 5-6 latach przewidujemy jeszcze budowę jednego szybu i jednego lub dwóch połączeń" - dodał wiceprezes.

Grupa spodziewa się zatwierdzenia raportu oddziaływania na środowisko przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska w okolicach maja-czerwca br.

"Mamy projekt zagospodarowania złoża, dokumentację hydrogeologiczną i geologiczną. Z chwilą uzyskania tej decyzji będziemy mieć wszystkie dokumenty umożliwiające nam złożenie wniosku o koncesję wydobywczą i spodziewamy się na przełomie roku 2019/2020 dostać koncesję wydobywczą na złoże Imielin" - wskazał także Bojarski.

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
jacek
5 lata temu
czy ktoś uwzględnił w biznesplanie wzrost wartości nieruchomości w kontekście potencjalnych odszkodowań w ostatnich 30 latach cena tony węgla spadła bądż jest na podobnym poziomie natomiast nieruchomości podrożały o kilkaset procent.Odszkodowania są wypłacane dla niewielkiej części nieruchomości należy się spodziewać .że wprzyszłości znacznie wzrośnie liczba odszkodowań kilku krotnie.Biorąc powyższe pod uwagę należy spodziewać się wzrostu kwot odszkodowań w stosunku do dziś wypłacanych nawet kilkadziesiąt razy .Ciekawe jaki dziś procent ceny węgla stanowią odszkodowania?