Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGG rozważy przeznaczenie części zysku na zwiększenie wynagrodzeń

9
Podziel się:

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisał ze stroną społeczną protokół rozbieżności w negocjacjach płacowych, podała spółka. PGG deklaruje, że część zysku netto może przeznaczyć na zwiększenie funduszu wynagrodzeń, o ile pozwoli na to sytuacja ekonomiczna spółki. Podpisano też porozumienie w sprawie dodatkowej części nagrody rocznej, tzw. czternastej pensji.

PGG rozważy przeznaczenie części zysku na zwiększenie wynagrodzeń

"Uwzględniając rezultaty posiedzenia rady nadzorczej PGG S.A., które odbyło się w dniu 31 stycznia 2020 r, a także spotkania ze związkowcami w czwartek 6 lutego 2020 r., zarząd PGG S.A. deklaruje gotowość prowadzenia rozmów dotyczących wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2020 roku, jednak muszą one uwzględniać realia ekonomiczne spółki" - czytamy w komunikacie.

Zarząd zadeklarował, że jeżeli sytuacja ekonomiczna spółki pozwoli, to część zysku netto, po uzyskaniu zgód korporacyjnych, zostanie przeznaczona na zwiększenie funduszu wynagrodzeń.

"Zarząd PGG S.A. proponuje, aby wspomniana wyżej ocena sytuacji spółki dokonywana była po zakończeniu każdego kwartału, a powrót do rozmów dotyczących wzrostu funduszu wynagrodzeń nastąpiłby w lipcu bieżącego roku. Organizacje związkowe będą na bieżąco informowane o podstawowych wskaźnikach dotyczących spółki" - czytamy dalej.

W latach 2017-2019 pracownikom PGG wypłacono około 1,1 mld zł środków więcej niż było to zaplanowane w funduszu wynagrodzeń na ten okres. Środki te zostały wypłacone z osiągniętego w tamtym okresie zysku, podkreślono.

"W obecnej sytuacji, kiedy obserwujemy wyraźny spadek cen oraz ograniczenie popytu na węgiel, zarząd PGG S.A. - w trosce o przyszłość spółki i zachowanie miejsc pracy - nie może podjąć decyzji o wzroście funduszu wynagrodzeń" - wskazano.

Zarząd zaproponował też rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem systemu budżetu funduszu wynagrodzeń na dany rok we wszystkich oddziałach spółki. Zadeklarował także prowadzenie dalszych konsekwentnych działań restrukturyzacyjnych niezbędnych do optymalizacji kosztów funkcjonowania, które powinny przyczynić się do poprawy efektywności, a tym samym pozwolić na wypracowanie środków, które mogłyby być rozdysponowane między pracowników.

Jednocześnie PGG podpisała ze stroną społeczną porozumienie w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r.

"W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27%, tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112%, a w pozostałych - od 95% do 100%" - podano w materiale.

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG Sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła", Kopalnia Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic", Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Kopalnia Węgla Kamiennego "Wieczorek", a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Jak 12
4 lata temu
PiS nakazał elektrowniom kupować Polski węgiel - dużo droższy - więc ceny prądu znowu wzrosną !!!! Precz !
Jak 12
4 lata temu
PiS nakazał elektrowniom kupować Polski węgiel - dużo droższy - więc ceny prądu znowu wzrosną !!!! Precz !
jerosz
4 lata temu
Jeżeli zrealizują wydobycie to należy im zapłacić urobkiem który wydobyli a urobek niech sobie sprzedadzą we własnym zakresie, odprowadzając oczywiści podatek. Tak będzie sprawiedliwie.
Digger
4 lata temu
Jaki zysk ? z dotacji państwowych czyli naszych pieniędzy ????
Janusz
4 lata temu
Zyski górników straty państwowe, czyli nasze.