Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

PGNiG dokupił udziały w złożu Duva

6
Podziel się:

PGNiG dokupił udziały w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała spółka. PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach na Morzu Północnym.
PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach na Morzu Północnym. (Getty Images)

W wyniku transakcji udział PGNiG Upstream Norway w obu koncesjach wzrósł do 30 procent. Dzięki temu wolumen wydobycia gazu ziemnego ze złoża Duva przypadający na Spółkę wzrośnie do 0,2 mld m sześc. rocznie.

– Zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGNiG. Chcemy, aby jak największa część gazu, który popłynie z Norwegii do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, pochodziła z naszego własnego wydobycia. To element naszej strategii dywersyfikacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób budujemy również pozycję polskich spółek na rynkach zagranicznych – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG cytowany w komunikacie spółki.

Zobacz także: Inwestycje w tabor. PKP Intercity z nowymi umowami

Złoże Duva odkryto w 2016 roku. W czerwcu 2019 roku norweska administracja zaakceptowała plan jego zagospodarowania. Uruchomienie eksploatacji przewidziane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

W złożu zostaną wykonane trzy odwierty eksploatacyjne – dwa będą produkowały ropę naftową, a jeden – gaz ziemny. Plan zagospodarowania dopuszcza również wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Maksymalna roczna produkcja ze złoża w początkowym okresie ma wynieść ok. 30 tys. baryłek przeliczeniowych ropy (boe).

PGNiG Upstream Norway nabyło pierwsze 20 proc. udziałów w złożu Duva w lipcu 2019 roku od Wellesley Petroleum. Umowę kupna kolejnych 10 proc. Spółka podpisała w listopadzie ubiegłego roku z firmą Pandion Energy. Pozostałymi udziałowcami w koncesjach PL636 i PL636B są firmy Neptune Energy Norge (operator), Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi. Spółka posiada udziały w 29 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z 5 złóż. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
qqqq
4 lata temu
Jak opozycja wygra, to bedzie miala co sprzedac.
TW
4 lata temu
Faktycznie na Podkarpaciu dawno temu odkryto duże złoże sięgające na Ukrainę. U nas jest głębiej, gdybyśmy pompowali to najpierw spłynęło by to co jest na Ukraine.
Obiektywny
4 lata temu
Tylu Polaków okupuje Norwegię wywożą z niej wszystko co się da nie tylko miliardy koron a oni jeszcze udostępniają im swoje złoża Norwegia dokona przez polaków od lat
Górnik
4 lata temu
Dlaczego minister górnictwa pozwala na coraz większy import węgla a polskiego węgla są pełne zwały przy kopalniach ? Sam sobie odpowiadam . Brat ministra górnictwa jest największym importerem węgla szczególnie tego najgorszego gatunkowo z Rosji { pomimo oficjalnego embarga } .
nietzsche
4 lata temu
Ok !