Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PGNiG inwestuje w energię z gazu. Prezes pokazał plan na najbliższe 10 lat

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
4
Podziel się:

W najbliższych latach PGNiG wybuduje kilka bloków energetycznych opartych na gazie. W ten sposób państwowy gigant realizuje cel odchodzenia od produkcji prądu z węgla. W dekadę chce mieć instalacje dające 2,3 gigawat mocy elektrycznej ze spalania gazu.

PGNiG inwestuje w energię z gazu. Prezes pokazał plan na najbliższe 10 lat
Prezes PGNiG Paweł Majewski zaprezentował plany (PGNiG, PGNiG)
bEDbqwXV

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ma precyzyjny plan na najbliższe 10 lat. O tym, jak spóła zamierza wytwarzać energię, jednocześnie odchodząc od węgla, mówił na Forum Ciepła i Gazu prezes Paweł Majewski.

- Zakładamy, że w ciągu 10 lat nasza grupa zbuduje blisko 2,3 GW instalacji spalania gazu - zapowiedział Majewski.

bEDbqwXX

PGNiG Termika buduje już blok gazowo-parowy w Warszawie na Żeraniu o mocy blisko 1 GW. Termin oddania inwestycji to koniec 2021 i 2022 rok.

- To także Siekierki - blok gazowo-parowy i kotłownia gazowa o mocy 850 MWt z terminem oddania na przełomie 2028 i 2029 roku oraz Ciepłownia Kawęczyn, gdzie kotłownię gazową i gazowo-olejową projektujemy na 450 MWt, planowaną do oddania odpowiednio w 2023 i 2026 roku - wyliczał prezes.

Listę tę uzupełnia Elektrociepłownia Pruszków, gdzie powstaje 57 MWt opartych o spalanie gazu.

bEDbqwYd
Zobacz także: Rozmowa z Katarzyną Warchał Dyrektor Zarządzającą IKEA Purchasing Services Polska

W maju PGNiG Termika podpisała też umowę na budowę gazociągu od stacji Gaz-System w Ząbkach do Ciepłowni Kawęczyn w Warszawie. Spółka jest w trakcie reorganizacji produkcji w pięciu zakładach, aby zmniejszyć udział paliwa węglowego na rzecz mniej emisyjnych źródeł energii.

Zgodnie z założeniami, do 2030 roku udział węgla w paliwie ma zmniejszyć się z obecnych 95 proc. do około 30 proc.

bEDbqwYe

Zwrot w kierunku zielonej energii zdają się doceniać m.in. inwestorzy giełdowi. Od ponad roku akcje PGNiG na giełdzie w Warszawie rosną. W tym roku zyskały na wartości blisko 20 proc., a w 12 miesięcy zdrożały o 50 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDbqwYy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Dogen
3 miesiące temu
Głupszej koncepcji nie widziałem. Niekompetencja baranów przy korycie już dawno nie jest śmieszna. Doczekacie sie latarni.
lpp
3 miesiące temu
Jaka to, zielona energia, z gazu i ropy???? Perz się komuś w głowie ulągł? To takie samo paliwo kopalne, jak węgiel i tak samo negatywnie wpływa na klimat, emitując CO2 ze spalania. Owszem są mniejsze emisje innych zanieczyszczeń, ścieków i odpadów ale błagam, nie w tym kierunku idzie postęp techniczny.
Ja2
3 miesiące temu
Dzienna produkcja el węglowych to 21000MW, PGNiG chce produkować 2300MW wiec niedużo ale zawsze to cos :) dla porownania el fotowltaiczne to ok 2100MW produkcji dziennie
bEDbqwYz
:))))))))))))...
3 miesiące temu
Obywatele są pewni, że w gazie nie ma atomów węgla.