Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

PGNiG publikuje wyniki. 1,75 mld zł zysku w kwartał

1
Podziel się

Państwowy gigant poprawił wyniki sprzedaży, co przełożyło się na zyski. Są ponad dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. PGNiG tłumaczy to m.in. pogodą.

PGNiG publikuje wyniki. 1,75 mld zł zysku w kwartał.
PGNiG publikuje wyniki. 1,75 mld zł zysku w kwartał.
bEiExSJN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odnotowało 1 747 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2021 r. wobec 779 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 2 437 mln zł wobec 1 207 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 3 393 mln zł wobec 2 078 mln zł rok wcześniej.

"Udział poszczególnych segmentów w EBITDA wyniósł: Poszukiwanie i Wydobycie - 40 proc., Obrót i Magazynowanie - 15 proc., Dystrybucja - 30 proc. oraz Wytwarzanie - 14 proc." - czytamy w komunikacie.

bEiExSJP

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 14 553 mln zł w I kw. 2021 r. wobec 13 756 mln zł rok wcześniej.

"Grupa kapitałowa PGNiG kontynuuje dobrą passę, zarówno jeśli chodzi o wyniki finansowe, jak i operacyjne. Dzięki rosnącym cenom węglowodorów bardzo dobre wyniki odnotował segment Poszukiwania i Wydobycia. Niskie temperatury i związany z tym wzrost zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych przełożyły się na wyższe wolumeny sprzedaży i dystrybucji paliwa gazowego w segmentach Obrót i Magazynowanie oraz Dystrybucja. Warunki pogodowe miały również pozytywny wpływ na wolumen produkcji i sprzedaży ciepła w segmencie Wytwarzanie" - skomentował prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

Przychody segmentu Poszukiwanie i Wydobycie wyniosły 1,79 mld zł i były o 41% wyższe niż przed rokiem, natomiast wynik EBITDA był wyższy r/r 18-krotnie i sięgnął 1,35 mld zł. Na znaczącą poprawę danych finansowych wpłynął wzrost cen węglowodorów - średnia arytmetyczna cena gazu na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii była w I kw. większa niż przed rokiem o 79 proc.. Z kolei kwartalna cena ropy wzrosła o 20 proc. r/r do 60,7 USD za baryłkę. Równocześnie istotnie wzrosło wydobycie gazu ziemnego - które sięgnęło 1,24 mld m3 wobec 1,16 mld m3 rok wcześniej - szczególnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wolumen wydobycia ropy wyniósł 328 tys. ton i był na zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego. Wpływ na wyniki segmentu miały również odpisy aktualizujące rzeczowy majątek trwały w segmencie.

"Przychody ze sprzedaży w segmencie Obrót i Magazynowanie wyniosły 11,49 mld zł, co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku. Jednocześnie, w konsekwencji znaczącego wzrostu cen gazu na rynkach towarowych, wzrosły koszty operacyjne segmentu, które sięgnęły ponad 11 mld zł i były wyższe niż w I kw. 2020 r. o 8 proc. Odnotowano również ujemny wynik z tytułu realizacji instrumentów zabezpieczających. Wymienione czynniki skutkowały obniżeniem wyniku EBITDA o 46 proc. r/r. do poziomu 0,49 mld zł" - czytamy dalej.

bEiExSJV

Łączny wolumen sprzedaży gazu ziemnego poza GK PGNiG wzrósł o 6% r/r i sięgnął 11,28 mld m3. To w dużym stopniu efekt niskich temperatur utrzymujących się przez znaczną część I kwartału - średnia trzymiesięczna temperatura była w tym czasie o 2,8 st. Celsjusza niższa niż przed rokiem. Fala mrozów spowodowała, że PGNiG dwukrotnie odnotowało rekord sprzedaży paliwa gazowego: 18 stycznia 2021 roku spółka dostarczyła swoim klientom ok. 81 mln m3 gazu ziemnego, tym samym poprawiając poprzedni wynik z 1 marca 2018 roku, kiedy dostarczyła odbiorcom ok. 78,8 mln m3. Kolejny rekord został osiągnięty 8 lutego, kiedy PGNiG dostarczyło odbiorcom ok. 82 mln m3 gazu. Wzrost zapotrzebowania na paliwo do celów grzewczych spowodował wyraźny wzrost wolumenu sprzedaży gazu przez grupę kapitałową do odbiorców domowych. W I kw. 2021 wyniósł on 1,98 mld m3, a więc o 20% więcej niż przed rokiem, podano w materiale.

"Niskie temperatury utrzymujące się I kw. 2021 roku przełożyły się na wzrost zapotrzebowania na paliwo gazowe a w konsekwencji zwiększenie o 15 proc. r/r, do 4,55 mld m3 ilości paliwa dystrybuowanego przez GK PGNiG. Większy wolumen przesłanego gazu oraz wyższa o 3,6 proc. taryfa dystrybucyjna, obowiązująca od 1 lutego 2021 roku, spowodowały wzrost przychodów segmentu Dystrybucja o 19 proc., do 1,67 mld zł. EBITDA wyniosła 1,01 mld zł i była wyższa niż przed rokiem o 31 proc." - czytamy także.

Warunki pogodowe miały istotny wpływ także na wyniki finansowe i operacyjne segmentu Wytwarzanie. Sprzedaż ciepła poza GK PGNiG wzrosła o 6 proc. w porównaniu z I kw. 2020 roku i wyniosła 17 PJ. Przełożyło się to na wzrost przychodów segmentu o 13 proc. r/r do 1,1 mld zł. EBITDA wyniosła 0,46 mld zł, co oznacza wzrost o 11 proc. względem wyniku osiągniętego rok wcześniej. Sprzedaż energii elektrycznej z produkcji wyniosła 1,2 TWh i była niższa niż przed rokiem o 12 proc.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2021 r. wyniósł 730 mln zł wobec 272 mln zł zysku rok wcześniej.

bEiExSJW

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

bEiExSKq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
RyszardM
miesiąc temu
Wyniki i po wynikach. Obajtek wszystko zgarnie. Fuzja bezgotówkowa to rozwiązanie jak zagrabić zgromadzone w PGNiG zasoby gotówkowe pozorując uczciwą fuzję firm. Miliardy zł z gazu przydadzą się zadłużonemu Orlenowi jak woda do picia. O dywidencie cicho bo być może jej nie będzie albo będzie kilka groszy. Obajtek wraz z Sasinem jeszcze nie wiedzą jak zajumać gotówkę z gazu.