Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKB Polski powyżej 4 procent. HSBC prognozuje wzrost gospodarczy

W tym i przyszłym roku polska gospodarka będzie dalej rosła w szybkim tempie. Wzrost PKB nie spadnie poniżej 4 proc. - prognozuje dyrektor generalny HSBC Polska Michał Mrożek. Firmy są zainteresowane inwestycjami w naszym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Polska gospodarka ciągle rozwija się w szybkim tempie. (Fot: IPGGutenbergUKLtd)

- Nasze prognozy zakładają wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie około 4,3 proc. w tym roku i 4 proc. w 2020 r dzięki zarówno aktywnemu rynkowi krajowemu, jak i dużej dywersyfikacji polskiego eksportu - ocenia Michał H. Mrożek z HSBC Polska.

Jego zdaniem, dzięki transferom socjalnym konsumpcja powinna się utrzymać na obecnym, wysokim poziomie. Na dobrym poziomie powinien pozostać też eksport.

- Na to wskazują dane z pierwszej połowy roku, gdzie pomimo spowolnienia w Niemczech nadal widzimy dobrą dynamikę polskiego eksportu na ten rynek, ale także do Francji i Wielkiej Brytanii. W przypadku inwestycji jej dynamika jest dobra, ale czy się utrzyma? To będzie zależało także od nowego budżetu unijnego, który jest kluczowy dla inwestycji - komentuje Mrożek.

Kiedy Polska dogoni gospodarczo Niemcy? Mateusz Morawiecki zabiera głos

Można zaobserwować, że w przypadku inwestycji, które zostały zapoczątkowane w pierwszej połowie roku, służyły m.in. do poprawy konkurencyjności firm np. zakupu maszyn i technologii.

Wsparciem polskiej gospodarki mogą być inwestycje zagranicznych firm, m.in. tych z Chin.

- Polska jest cały czas w kręgu zainteresowania chińskich inwestorów przede wszystkim z trzech powodów. Po pierwsze, nasz kraj jest uznawany za bramę do Unii Europejskiej, a po drugie za kraj z dużym lokalnym rynkiem. Poza tym posiadamy już dostatecznie rozwinięty 'know how' - podkreśla ekspert HSBC.

Jego zdaniem, zainteresowanie naszym krajem wciąż rośnie, ale czy tendencja ta zostanie utrzymana - to zależy od wielu czynników, w tym takich, na które nie mamy wpływu jak np. geopolitykę. Ważnym elementem będzie możliwość udziału w większym zakresie w inwestycjach infrastrukturalnych w Polsce.

- Chińskich inwestorów interesują inwestycje zarówno w energetykę, jak i w szeroko pojętej infrastrukturze transportowej. Mam tu na myśli nie tylko CPK, ale budowę autostrad, kolei, czy transport rzeczny. Mówimy tutaj o takich firmach jak: Pinggao, Liugong, Power China, czy Shanghai Electric Power Construction Company. To są spółki należące do chińskiego Skarbu Państwa oraz prywatne, które są aktywne w takich branżach, jak produkcja żywności, AGD czy branża telekomunikacyjna - wskazuje Mrożek.

HSBC jest jedną z największych na świecie instytucji finansowych. W Polsce koncentruje się na świadczeniu usług bankowych klientom korporacyjnym i instytucjonalnym oraz operacjach skarbowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkb, gospodarka, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2019

Bezrobotny 666To już lupiej niech rządzi Po i Nowoczesna. Wzrost PKB będzie 1 procent a płaca minimalna 1600 brutto. Wtedy w 10 lat dogonimy USA a 12 Canada.

10-09-2019

KrakNa poziomie małych firm zupełnie nie widać inwestycji. Po co?! Nie wiadomo co PiS wymyśli,rosną koszty a inflacja szaleje.

10-09-2019

InfacjaWzrost? Ciekawe gdzie, chyba cen w sklepach.

Rozwiń komentarze (8)