Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen planuje emisję euroobligacji. Łączna wartość to nawet 5 mld euro

9
Podziel się

Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na utworzenie programu emisji średnioterminowych euroobligacji o łącznej wartości do 5 mld euro. W ramach programu będzie możliwość emisji tzw. obligacji zielonych lub zrównoważonych.

PKN Orlen planuje emisję euroobligacji. Łączna wartość to nawet 5 mld euro.
PKN Orlen planuje emisję euroobligacji. Łączna wartość to nawet 5 mld euro.
bDZStxLp

"Na jego podstawie spółka będzie mogła wielokrotnie emitować euroobligacje w wielu transzach i walutach, o różnej strukturze odsetkowej i zapadalności. W ramach programu będzie możliwość emisji tzw. obligacji zielonych lub zrównoważonych. To kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł finansowania projektów rozwojowych zapisanych w Strategii Orlen2030" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej PKN Orlen dwukrotnie wyemitował krajowe obligacje zrównoważonego rozwoju z oprocentowaniem opartym o poziom ratingu ESG.

"Sukces emisji krajowych obligacji wyraźnie pokazuje, że uczestnicy rynku finansowego postrzegają nas jako atrakcyjnego i wiarygodnego partnera, a kierunek naszych działań biznesowych za słuszny. Zainteresowanie inwestorów i sprzyjające warunki rynkowe to dla nas jasny sygnał, by podjąć intensywne działania, które pozwolą nam skorzystać również ze środków zagranicznych. Pozyskane w ten sposób środki zamierzamy przeznaczyć na realizację kluczowych dla przyszłości Spółki projektów, które m.in. wpłyną na ograniczenie emisji CO2 i rozwój odnawialnych źródeł energii. Tym samym wzmocnią naszą pozycję na międzynarodowym rynku i przyniosą wymierne korzyści akcjonariuszom" powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

bDZStxLr

Euroobligacje emitowane w ramach Programu EMTN będą oferowane i sprzedawane na podstawie prospektu, który zostanie przygotowany przez PKN Orlen. Zarejestrowane zostaną w międzynarodowym systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez Euroclear Bank lub Clearstream Banking. Spółka będzie mogła ubiegać się o dopuszczenie poszczególnych serii euroobligacji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Euronext Dublin, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie lub inny podmiot prowadzący rynek regulowany, podano także.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialny biznes to kluczowe elementy strategii neutralności emisyjnej spółki do 2050 roku. W ramach jej realizacji PKN Orlen zadeklarował do 2030 roku redukcję emisji CO2 o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. Zgodnie z założeniami, inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku" - czytamy dalej.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bDZStxLS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
zok
2 tyg. temu
rzadowi nie chcą pożyczać a do tego są już przy progu 60% więc wypuszczają Orlen by im zapłacił za pgnig a mając w orlenie 34 % dalej będą obsadzać swoich miernych ale wiernych , czarno to widzę
podatnik
2 tyg. temu
Czyli to już będzie 33 mld PLN zadłużenia jak Don Orlen'one odda stery to będzie klasyczna wydmuszka?
Raf
2 tyg. temu
Kasy brakuje na wspieranie rydzyka. Nie tankuje na ich stacjach a tym bardziej ich psich obligacj. Dosc wspierania brunatnych
bDZStxLT
logiczny
2 tyg. temu
Kupił bym ale nie mam za co podjechac!;(
Omm
2 tyg. temu
Wiedziałem po co ta komasacja firm . Szybciutko właścicielem stanie sie kto inny .