Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKN Orlen pokazał wyniki. Reakcja inwestorów jednoznaczna

274
Podziel się

PKN Orlen 2019 rok zakończył z zyskiem niższym o ponad miliard złotych niż rok wcześniej. Prezes Daniel Obajtek przyznaje, że był to trudny czas. Kolejne 12 miesięcy będzie również pełne wyzwań.

Prezes Daniel Obajtek mówi o dobrych wynikach, ale giełda jest innego zdania.
Prezes Daniel Obajtek mówi o dobrych wynikach, ale giełda jest innego zdania. (East News, Jan Bielecki/East News)
bDUJwXcl

PKN Orlen jako jedna z pierwszy spółek publicznych podsumowała wyniki finansowe za 2019 rok. Jako grupa wypracowała prawie 4,5 mld zł zysku. To duży wynik, którego zazdrościć może większość spółek na naszym rynku. Jeśli jednak porównamy go do wyników sprzed choćby roku, okaże się, że firma zanotowała spory regres.

W porównaniu do 2018 roku zyski spadły o ponad miliard złotych. Mimo że przychody ze sprzedaży nawet lekko wzrosły. Przekroczyły 111 mld zł, osiągając najlepszy wynik od 2013 roku.

bDUJwXcn

- Dobre wyniki finansowe koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu. Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu - komentuje sytuację prezes Daniel Obajtek.

Zobacz także: Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Podkreśla, że o kondycji finansowej koncernu myśli w perspektywie długofalowej, realizując działania, które w przyszłości będą konsekwentnie wzmacniać przewagi firmy. Wskazuje przy tym na realizowane już inwestycje w nowoczesną petrochemię, zwiększanie efektywność produkcji i rozwijanie sieci detalicznej w całym regionie.

bDUJwXct

Łącznie na inwestycje w 2019 roku koncern przeznaczył 5,4 mld zł.

- Duży udział w wyniku PKN ORLEN miała energetyka, co pokazuje, że obrany przez nas kierunek budowy silnego koncernu multienergetycznego ma głębokie uzasadnienie. Rok 2020 będzie dla nas niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań, ale też szans rozwojowych, które chcemy w pełni wykorzystać budując wartość z korzyścią dla akcjonariuszy i całej polskiej gospodarki - przekonuje Obajtek.

Orlen chwali się rekordowym wynikiem w segmencie detalicznym. Orlen daje coraz mocniej o sobie znać nie tylko w Polsce, ale i na rynku niemieckim i czeskim. W 2019 roku dynamicznie rozwijano format gastronomiczny i sklepowy, między innymi w Polsce, gdzie powstały 164 nowe sklepy convenience pod marką O!SHOP i w Niemczech, gdzie liczba punktów star Connect zwiększyła się ponad dwukrotnie. Sieć detaliczna pojawiła się też na rynku słowackim, na którym posiada 10 stacji paliw.

bDUJwXcu

Zarząd Orlenu przekonuje, że osiągnięte wyniki są dobre. Nieco innego zdania są inwestorzy, którzy po publikacji raportu sprzedają akcje. Notowania spółki na giełdzie spadają blisko 3 proc. To najgorszy wynik wśród spółek z WIG20.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJwXcO
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(274)
Artur
rok temu
Wiadoma Spółka skarbu państwa czyli niczyja...kolesiostwo, korupcja, wyprowadzanie pieniędzy bokami przez lewe FV itd itd. Bardzo ładnie to wszystko również widać na przykładzie przemysłu górniczego. Państwo powinno mieć jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i trzymać się daleko od przemysłu. W USA broń produkują firmy prywatne a u nas 60 podmiotów państwowych wysysających pieniądze a efekty są poniżej krytyki. Żyjemy w komunie cały czas.
tb
rok temu
Orlen wyszedł na prostą . Teraz pan Obajtek zostanie awansowany do następnego sektora.
Normalni
rok temu
pisowska patologia zniszczy wszystko w tym kraju !!! Spółki muszą pomagać małemu tyranowi w kupowaniu głosów za 500 pln !!!
bDUJwXcP
Jimmy
rok temu
Jak się ma takich fachowców jak Obajtek z Koziej Wólki nominata PIS to nie ma się co dziwić !!!
Drobny
rok temu
Sprzedaż wzrosła a zysk spadł tak Pisobolszewicy trenują spółki skarbu państwa
...
Następna strona