Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
30.01.2020 11:13

PKN Orlen pokazał wyniki. Reakcja inwestorów jednoznaczna

PKN Orlen 2019 rok zakończył z zyskiem niższym o ponad miliard złotych niż rok wcześniej. Prezes Daniel Obajtek przyznaje, że był to trudny czas. Kolejne 12 miesięcy będzie również pełne wyzwań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes Daniel Obajtek mówi o dobrych wynikach, ale giełda jest innego zdania. (Fot: Jan Bielecki/East News)

PKN Orlen jako jedna z pierwszy spółek publicznych podsumowała wyniki finansowe za 2019 rok. Jako grupa wypracowała prawie 4,5 mld zł zysku. To duży wynik, którego zazdrościć może większość spółek na naszym rynku. Jeśli jednak porównamy go do wyników sprzed choćby roku, okaże się, że firma zanotowała spory regres.

W porównaniu do 2018 roku zyski spadły o ponad miliard złotych. Mimo że przychody ze sprzedaży nawet lekko wzrosły. Przekroczyły 111 mld zł, osiągając najlepszy wynik od 2013 roku.

- Dobre wyniki finansowe koncernu w 2019 roku zostały wypracowane pomimo zdecydowanego pogorszenia warunków makroekonomicznych, na które spółka nie ma wpływu. Zmiany regulacyjne, globalne trendy gospodarcze, sytuacja w światowym handlu, wszystko to sprawia, że działamy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu - komentuje sytuację prezes Daniel Obajtek.

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Podkreśla, że o kondycji finansowej koncernu myśli w perspektywie długofalowej, realizując działania, które w przyszłości będą konsekwentnie wzmacniać przewagi firmy. Wskazuje przy tym na realizowane już inwestycje w nowoczesną petrochemię, zwiększanie efektywność produkcji i rozwijanie sieci detalicznej w całym regionie.

Łącznie na inwestycje w 2019 roku koncern przeznaczył 5,4 mld zł.

- Duży udział w wyniku PKN ORLEN miała energetyka, co pokazuje, że obrany przez nas kierunek budowy silnego koncernu multienergetycznego ma głębokie uzasadnienie. Rok 2020 będzie dla nas niezwykle ważnym okresem, pełnym wyzwań, ale też szans rozwojowych, które chcemy w pełni wykorzystać budując wartość z korzyścią dla akcjonariuszy i całej polskiej gospodarki - przekonuje Obajtek.

Orlen chwali się rekordowym wynikiem w segmencie detalicznym. Orlen daje coraz mocniej o sobie znać nie tylko w Polsce, ale i na rynku niemieckim i czeskim. W 2019 roku dynamicznie rozwijano format gastronomiczny i sklepowy, między innymi w Polsce, gdzie powstały 164 nowe sklepy convenience pod marką O!SHOP i w Niemczech, gdzie liczba punktów star Connect zwiększyła się ponad dwukrotnie. Sieć detaliczna pojawiła się też na rynku słowackim, na którym posiada 10 stacji paliw.

Zarząd Orlenu przekonuje, że osiągnięte wyniki są dobre. Nieco innego zdania są inwestorzy, którzy po publikacji raportu sprzedają akcje. Notowania spółki na giełdzie spadają blisko 3 proc. To najgorszy wynik wśród spółek z WIG20.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkn orlen, wyniki, wiadomości, giełda, paliwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2020

ArturWiadoma Spółka skarbu państwa czyli niczyja...kolesiostwo, korupcja, wyprowadzanie pieniędzy bokami przez lewe FV itd itd. Bardzo ładnie to wszystko … Czytaj całość

30-01-2020

tbOrlen wyszedł na prostą . Teraz pan Obajtek zostanie awansowany do następnego sektora.

30-01-2020

rzeczywiście dobra zmianaLemingi wyją, Orlen w jeden rok zarobił o połowę więcej, niż za ich rządów w ciągu 8 lat.

Rozwiń komentarze (274)