Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKO BP podniosło prognozę wzrostu PKB na 2019 r. o 0,4 pkt do 4,6%

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4,6% (wobec 5,1% w ub.r.), prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

PKO BP podniosło prognozę wzrostu PKB na 2019 r. o 0,4 pkt do 4,6%
bECtwgLF

"Podnosimy prognozę wzrostu PKB w 2019 do 4,6% (z 4,2%). Wzrost będzie oparty na popycie krajowym: zarówno inwestycjach, jak i konsumpcji prywatnej. Przewidujemy, że po przejściowym dołku w II kw. 2019, ścieżka wzrostu PKB powróci do wzrostowej tendencji. Kolejne kwartały przyniosą apogeum poziomu inwestycji publicznych (szczyt absorpcji środków z UE do Polski z perspektywy 2014-2020 dopiero przed nami), a także kontynuację wdrażania nowego programu fiskalnego, który będzie wyraźnie stymulować konsumpcję. Trzeba jednak pamiętać o czynnikach ryzyka w otoczeniu zewnętrznym, które w dużej mierze mogą mieć zerojedynkowy wpływ na polską gospodarkę (np. Brexit, który w wersji nieuporządkowanej może bezpośrednio odjąć od wzrostu PKB ok. 1pkt proc.)" - czytamy w kwartalniku ekonomicznym banku.

Według PKO BP, popyt krajowy wzrośnie w tym roku o 4,7% r/r (wobec wzrostu o 5,3% w ub.r.), przy czym spożycie indywidualne - o 4,6% (wobec 4,5% w ub.r.). Inwestycje w środki trwałe wzrosną w br. o 8,7%, tj. tak samo, jak w ub.r., przy czym inwestycje publiczne - o 15,4% (wobec 27,6% w ub.r.), a prywatne - o 6,3% (wobec 3,2% w ub.r.).

Wzrost produkcji przemysłowej oczekiwany jest na poziomie 6,8% r/r w 2019 r. wobec 5,8% w ub.r.

bECtwgLH

Głównymi źródłami niepewności są: (1) stan globalnej koniunktury ("wojny handlowe", "twardy" Brexit), (2) skala i tempo absorpcji środków UE, (3) deficyt podaży pracy i jego wpływ na aktywność inwestycyjną, (4) wynik wyborów parlamentarnych i jego wpływ na wydatki publiczne, wymienili analitycy.

bECtwgMi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)