Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Play, po Gdyni, może uruchomić 5G na swojej sieci w innych miastach

7
Podziel się:

Warszawa, 07.01.2020 (ISBnews) - Play jest gotowy do implementacji 5G na posiadanych zasobach sieciowych w kolejnych miastach, po uruchomieniu tej technologii na swojej sieci w Gdyni, poinformował prezes Jean Marc Harion.

Play, po Gdyni, może uruchomić 5G na swojej sieci w innych miastach
bECSCYcB

"Naszą misją jest wspierać wszystkich usługami mobilnymi. Uruchamiamy pierwsze miasto 5G. To nie test, ale 5G dostępne dla rynku masowego, nie dla wykwintnych usług jak IoT - to dopiero przyszłość. W grudniu ruszyło, co znaczy że szykowaliśmy to dawno. Zasięg naszej sieci 5G Ready wynosi już ok. 50%. Jesteśmy gotowi do rollout w innych miastach w przyszłości" - powiedział Harion podczas konferencji prasowej.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że operator może dokonać tego roll-outu jeszcze przed aukcją pasm przeznaczonych dla 5G, ale "wiele zależy od urządzeń 5G", szczególności ich dostępności i ceny.

Wskazał, że w Gdyni Play zmodernizował do 5G ponad 100 stacji. "To światowa premiera 2100 mhz na obecnych zasobach w modelu dynamicznego współdzielenia częstotliwości" - zaznaczył szef operatora.

bECSCYcD

Małgorzata Zakrzewska, szefowa komunikacji Play dodała, że operator zidentyfikował 3 pola współpracy z miastem Gdynia - działania edukacyjne (w tym technologię użytkową, kompetencje cyfrowe dla seniorów), badania i rozwój (studenci), alternatywa dla internetu stacjonarnego (gospodarstwa domowe).

W połowie grudnia Play rozpoczął współpracę z miastem Gdynia i uruchomił 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. Operator zaznaczył, że jako pierwszy przeprowadził rzeczywiste testy konsumenckie technologii 5G, jako pierwszy także wprowadził do swojej oferty smartfon 5G, a teraz jako pierwszy obejmie zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach.

Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjnego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. Play zaznaczał, że będzie dysponował najnowocześniejszymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G.

Play Communications jest właścicielem 100% udziałów w P4 (Play), która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r.

bECSCYde
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
zbroja
2 lata temu
Dla nas to nowe możliwości wykorzystania sieci mobilnej, dla niektórych możliwość lepszego zarobku, ograniczenia kosztów. Tak czy siak każdy powinien skorzystać.
Krzypu
2 lata temu
Wygląda na to, że w końcu ruszamy z 5G na dobre.
jjjj
2 lata temu
Ludzie muszą poznać możliwości nowej technologii aby się do niej przekonać, na szczęście nastąpi to już niebawem.
bECSCYdf
bronek
2 lata temu
Z tego co słychać w innych krajach, to z 5G są zadowoleni, pozostaje czekać aż sieć pojawi się u mnie na rejonie.
tatum
2 lata temu
Wdrożenie sieci 5G powinno zakończyć problemy z LTE. Nowa sieć ma być lepsza pod każdym względem co może uspokoić sceptyków.