Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Podatek miedziowy do zmiany. KGHM może płacić mniej

2
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął projekt poselski obniżający podatek miedziowy. To dobre wieści dla państwowego KGHM-u, dla którego może to oznaczać wielomilionowe oszczędności. Akcje spółki idą wyraźnie w górę.

KGHM od dawna narzeka na konieczność płacenia sporych pieniędzy z tytułu podatku miedziowego.
KGHM od dawna narzeka na konieczność płacenia sporych pieniędzy z tytułu podatku miedziowego. (East News, MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER)

KGHM jest we wtorek jedną z najlepszych spółek na warszawskiej giełdzie. Jego akcje zyskują na wartości ponad 3 proc. Tym samym jest na czele indeksu WIG20. Wzrostowi notowań sprzyjają najnowsze informacje dotyczące podatku miedziowego, który rok w rok mocno obciąża finanse firmy.

Poselski projekt ustawy, który wpłynął we wtorek do Sejmu, przewiduje obniżenie o 15 proc. wymiaru tzw. podatku miedziowego. Skutkiem finansowym będzie obniżenie wpływu do budżetu państwa o szacunkowo 180 mln zł w 2019 roku oraz 240 mln zł w kolejnych latach.

"Obniżenie wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15 proc. udostępni dodatkowe fundusze KGHM Polska Miedź, które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój spółki" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zobacz także: Prezes KGHM: Jestem spokojny o przyszłość miedzi. Popyt będzie coraz większy

W uzasadnieniu projektu wskazano, że znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM, które mogłoby w długiej perspektywie zagrozić istnieniu wielu tysięcy miejsc dobrze opłacanej pracy. Jednocześnie możliwe będzie spokojne planowanie wydobycia i przerobu rud na kolejne dziesięciolecia.

Zdaniem wnioskodawców, uwolnione fundusze umożliwią zwiększone inwestycje w eksplorację i eksploatację złóż rud miedzi, co przełoży się na lepszą sytuację ekonomiczną regionu, pracowników spółki i ich rodzin oraz samorządów terytorialnych.

"W długiej perspektywie obniżka podatku od niektórych kopalin może przełożyć się również na zupełnie nowe inwestycje krajowe KGHM poza Zagłębiem Miedziowym, a zlokalizowane na pozyskanych lub pozyskiwanych koncesjach (m.in. złoża polihalitu w okolicach Pucka w woj. pomorskim, złoża miedzi w woj. lubuskim). Pozwoliłoby to większej liczbie regionów, a nie tylko Dolnemu Śląskowi, na istotne wzbogacenie się dzięki efektywnej gospodarczo działalności wydobywczej KGHM Polska Miedź S.A. na ich obszarze" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
pis
3 lata temu
jednym oddają a innym zabierają jak zakładom energetycznym złodziejstwo pis
wawa
3 lata temu
moze płacic mniej ale zapłaci wiecej hahah to polityka pis zabrac jednym dac innym by głosowali