Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podwyżka cen prądu. NBP zakłada, że w 2020 i 2021 roku wyniesie po 8 proc.

73
Podziel się:

- Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB znalazła się 8-proc. podwyżka cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku - poinformował we wtorek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego Piotr Szpunar.

Według NBP prąd może zdrożeć
Według NBP prąd może zdrożeć (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bEDiOPcl

Projekcja zakłada "wzrost cen energii elektrycznej od 2020 r. (rozłożony w czasie efekt wyższych kosztów jej produkcji i wzrostu jej notowań na rynkach hurtowych przy nadal obniżonej akcyzie i opłacie przejściowej)" - podał NBP w prezentacji.

- Powraca jak bumerang temat cen energii elektrycznej. Przyjęliśmy taką modelową podwyżkę cen energii elektrycznej, że rachunek dla gospodarstw domowych rośnie o 8 proc. To nie jest żadna prognoza, to techniczne założenie. Ono jest podyktowane tym, że staramy się dość konserwatywnie prognozować i nie dawać się zaskakiwać ani w dół, ani w górę - powiedział Szpunar, cytowany przez PAP.

- Nie wiem, jak będzie. Rząd ma wiele możliwości działania i regulator. Regulator może te podwyżki rozłożyć inaczej. Rząd ma możliwości przedłużenia tego pakietu, który w tej chwili obowiązuje do końca roku - dodał Szpunar.

bEDiOPcn
Zobacz także: Obejrzyj też: 4 tys. zł pensji minimalnej. Balcerowicz: "rozpasanie, jak w Ameryce Łacińskiej"

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji, inflacja konsumencka wyniesie 2,3 proc. w 2019 r. i przyspieszy do 2,8 proc. w 2020 r., by spowolnić do 2,6 proc. w 2021 r.

bEDiOPct

Według centralnej ścieżki, ceny energii spadną o 0,3 proc. w 2019 r., a następnie wzrosną o 2,8 proc. w 2020 r. i o 3,5 proc. w 2021 r. wobec wzrostu o 3,6 proc. w 2018 r.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostały w tym roku zamrożone przez rząd. W październiku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że są duże szanse na ich zamrożenie cen również w roku kolejnym.

bEDiOPcu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDiOPcO
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(73)
Leming PiSowy
2 lata temu
Niemożliwe. Przecież te to tylko dajo, nie tak jak te złodzieje z peło
jfk
2 lata temu
Wzrost tych wszystkich cen to jest sztucznie i odgórnie sterowany chodzi o to żeby ludzie nie bogacili się nadmiernie. Jest to odgórnie sterowana polityka która ma utrzymać nie równości między narodowe biedni mają nadal być biedni.
OK
2 lata temu
patole i nieroby i tak będą głosować na PiS-uar bo oni za nic nie płacą tylko wyciągają brudne łapska po nieswoje
bEDiOPcP
Emerytka 73
2 lata temu
Już NBP kombinuje jak nabić kabze żeby było z czego dawać pisowi miliony.
wolny
2 lata temu
za media powinni płacić tylko pracujący.
...
Następna strona