Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
surowce
16.10.2020 10:50

Polacy rzucili się na złoto. Zakupy nawet dwa razy większe

Kryzys napędza popyt na złoto, które w pierwszym półroczu było hitem inwestycyjnym. W tym roku Polacy mogą kupić 10 ton tego kruszcu, czyli dwa razy więcej niż w 2019 r., wynika z prognoz przedstawionych przez "Rzeczpospolitą".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Polacy rzucili się na złoto. W tym roku mogą kupić 10 ton tego kruszcu, czyli dwa razy więcej niż w 2019 r. (Fot: pixabay)

Złoto w przeszłości było często odporne na załamania światowej koniunktury. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie tym kruszcem wzrasta w okresach niepewności. Kryzys spowodowany pandemią, niepewność na giełdach oraz niskie stopy procentowe sprawiły, że kruszec stał się atrakcyjną inwestycją.

W efekcie "gorączkę złota" widać również w Polsce. Według branżowych szacunków, w pierwszym półroczu sprzedaż kruszcu wyniosła u nas ok. 5 ton, tyle co w całym 2019 roku, podaje "Rzeczpospolita".

To jednak nie koniec. W tym roku Polacy mogą kupić nawet 10 ton złota, głównie w formie monet i sztabek. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku i ponad dwa razy więcej niż w roku 2017, kiedy w naszym kraju kupiono 4,2 tony. Na tej fali zyskuje też luksusowa biżuteria i zegarki.

Nowe obostrzenia w szkołach i akademikach? Wiceminister o ogniskach epidemii

- W minionych latach drugie półrocze na rynku metali przeważnie bywało lepsze niż pierwsze. Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie w 2020 r. Według szacunków, jeśli nie dojdzie do kolejnego zamknięcia gospodarki i ograniczenia dostępności złota, wielkość polskiego rynku może znacznie przekroczyć 10 ton - mówi "Rzeczpospolitej" Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Cena złota

Złoto na giełdzie pobiło w tym roku cenowe rekordy. Jest blisko 25 proc. więcej warte niż w styczniu, a w szczytowym momencie na początku sierpnia kosztowało nawet ponad 2 tys. dolarów za uncję (około 31 gram kruszcu). W piątek uncja jest wyceniania na nieco ponad 1910 dolarów.

Najnowsze prognozy ekspertów Metals Focus mówią, że w przyszłym roku wydobycie złota pobije dotychczasowe rekordy. Szacują je na 3664 tony, a więc prawie 9 proc. więcej niż w tym roku.

Przeliczając ceny po bieżącym kursie dolara, złoto w Polsce wyceniane jest na nieco ponad 7400 zł za uncję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: surowce, złoto, cena złota
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2020

Twój nick☝️Jak przyjdzie prawdziwa bieda to złotem się nie nażresz!

16-10-2020

RumekNa złoto jeżeli chcesz je mieć w rzeczywistości czekasz ze 2 miesiące i płacisz dużo drożej a sprzedajesz jako złom. Chyba że kupujesz wirtualnie i … Czytaj całość

16-10-2020

kamaradenpewnie z wypłaty -kupują tony złota jak już są zadłużeni w bankach większość z kredytami to z czego mają brać na złoto taki kit to nie dla nas

Rozwiń komentarze (46)