Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Kopalnie złota szykują się na rekordowy rok. Co z cenami kruszcu?

25
Podziel się:

Złoto było hitem inwestycyjnym pierwszego półrocza. Ostatnio ceny nieco spadły, ale kruszec może pozostać w centrum zainteresowania jeszcze długo. Kopalnie planują w przyszłym roku wydobyć rekordową ilość złota.

Kopalnie złota szykują się na rekordowy rok. Co z cenami kruszcu?
Kopalnie szykują się na rekordowe wydobycie. (Flickr, Ironchefbalara, (CC BY 2.0))

Złoto na giełdzie pobiło w tym roku cenowe rekordy. Jest blisko 25 proc. więcej warte niż w styczniu, a w szczytowym momencie na początku sierpnia kosztowało nawet ponad 2 tys. dolarów za uncję (około 31 gram kruszcu).

Ostatnio lekko straciło blask, bo ceny nieco spadły, ale zainteresowanie złotem nie maleje. Najnowsze prognozy ekspertów Metals Focus mówią, że w przyszłym roku wydobycie złota pobije dotychczasowe rekordy. Szacują je na 3664 tony, a więc prawie 9 proc. więcej niż w tym roku.

Mowa o ogromnym rynku, bo obecnie jedna uncja wyceniana jest na giełdach na około 1900 dolarów.

- Prognozy ekspertów mają związek ze specyficzną sytuacją na rynku złota w tym roku - zauważa Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego BOŚ.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Wskazuje, że pandemia ograniczyła aktywność wielu firm wydobywczych ze względu na konieczność przejściowego wstrzymania prac w kopalniach, a to przełożyło się na mniejsze wydobycie. Także huty złota funkcjonowały z przerwami.

- Efekt pandemii powoli maleje, więc większość wspomnianych spółek będzie chciała nadrobić zaległości, zwłaszcza że ceny złota pozostają relatywnie wysokie - tłumaczy Sierakowska.

Teoretycznie większe wydobycie może wpłynąć na spadek cen złota (zgodnie z zasadą, że im jest czegoś więcej na rynku, tym jest tańsze), ale według ekonomistki DM BOŚ w tym przypadku nie musi tak być.

- Warto mieć na uwadze to, że w bieżącym roku znacząco spadł także popyt na złoto. O ile zapotrzebowanie na złoto inwestycyjne w krajach zachodnich było duże, to w Indiach i Chinach, będących największymi odbiorcami złota, popyt wyraźnie spadł - zauważa Sierakowska.

Według Metals Focus, tegoroczny popyt na złoto ma być aż o 25 proc. mniejszy niż popyt w poprzednim roku. Jednocześnie, w przyszłym roku ma wzrosnąć o 17 proc., częściowo równoważąc wzrost wydobycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
delawega
4 lata temu
bedzie barter i zloto poleci , masoni straca wszystko.
iii.
4 lata temu
koronawirus siedzi na złocie i czeka ;)
nori
4 lata temu
Ilość zdeponowanego w skarbcach światowych złota o wiele przewyższa możliwości jego praktycznego wykorzystania z punktu widzenia obecnej techniki . Jest podobnie iluzoryczną wartością co bitcoiny .
TKK
4 lata temu
Obniżając do prawie zera oprocentowanie lokat ( w czasie galopującej inflacji ) dokonano uboju rytualnego oszczędności Polaków. Mokra robota banksterów.
taka prawda !
4 lata temu
Im silniejsza gospodarka jakiegoś państwa , tym mocniejsza jest jego waluta . W innym przypadku jest w cenie papieru toaletowego (albo gorzej ). A na złoto zawsze będzie popyt.
...
Następna strona