Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie CloudFerro w konsorcjum które wdroży chmurę dla EUMETSAT za 10 mln euro

0
Podziel się:

Warszawa, 29.04.2019 (ISBnews) - Konsorcjum którego głównymi członkami są Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67% udziałów) i Leonardo (33% udziałów) i polska firma CloudFerro podpisało umowę z Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), reprezentującą również partnerów: Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) i firmę Mercator Océan, podano w komunikacie. Kontrakt, którego wartość przekracza kwotę 10 mln euro, przewiduje dostarczenie usług chmury obliczeniowej i świadczenie usług dodatkowych dla platformy WEkEO.

Polskie CloudFerro w konsorcjum które wdroży chmurę dla EUMETSAT za 10 mln euro
bECUoRgB

"WEkEO to jeden z pięciu tzw. DIAS-ów (DIAS - Data Information and Access Services), czyli finansowanych przez Komisję Europejską platform gromadzących i udostępniających dane w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. WEkEO umożliwia dostęp do informacji gromadzonych przez satelity Sentinel programu Copernicus, inne satelity oraz tzw. Copernicus Services, które przetwarzają dane satelitarne pod kątem ich użycia w wybranych dziedzinach, takich jak monitoring wód, lądów, atmosfery czy zmian klimatycznych" - czytamy w komunikacie.

Umowa zakłada udostępnienie usług chmury obliczeniowej w modelu "as a service", w szczególności mocy obliczeniowej, pamięci masowej oraz usług sieciowych. Za realizację projektu odpowiada konsorcjum, którego głównymi członkami są: Thales Alenia Space i CloudFerro, a poza nimi: ATOS Origin, GMV, Orange i CLS.

CloudFerro wnosi do projektu doświadczenie w tworzeniu i obsłudze rozwiązań IaaS (Infrastructure as a Service) - publicznych, prywatnych i hybrydowych chmur obliczeniowych, sprawdzonych już wcześniej przy realizacji takich projektów jak DIAS CREODIAS oraz ECMWF CDS.

bECUoRgD

"Cieszę się, że nasze doświadczenie w świadczeniu usług chmurowych dla różnych branż, w tym przemysłu kosmicznego, zostało zauważone i docenione. WEkEO to jedna z pięciu platform europejskich DIAS (Data and Information Access Services) dostarczających dane z systemu Copernicus, a jednocześnie druga, dla której jako CloudFerro obsługujemy platformę chmurową, gromadzącą i przetwarzającą informacje. To kolejny projekt, który realizujemy w ramach nadzorowanego przez Komisję Europejską programu Copernicus. Potwierdza to naszą zdolność do dostarczania najnowocześniejszych usług przetwarzania danych w chmurze dla niezwykle wymagających i wyspecjalizowanych rynków" - powiedział prezes CloudFerro Maciej Krzyżanowski, cytowany w komunikacie.

Obsługa platformy WEkEO rusza w połowie kwietnia 2019 roku. Zgodnie z umową, konsorcjum Thales Alenia Space i CloudFerro będzie miało prawo do opracowywania i rozwijania dodatkowych usług komercyjnych. Partnerzy będą przetwarzać i udostępniać informacje na WEkEO do końca 2021 r, przy czym kontrakt może zostać przedłużony.

CloudFerro jest wiodącym polskim dostawcą infrastruktury chmurowej jako usługi (IaaS). Założona w 2015 roku przez grupę doświadczonych menedżerów z branży IT i telekomunikacyjnej, firma CloudFerro zapewnia klientom przetwarzanie w chmurze prywatnej, publicznej i hybrydowej, serwery dedykowane oraz usługi przechowywania danych.

bECUoRhe
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)