Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 500 osób poparło deklarację NFZ dot. wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej

3
Podziel się:

Warszawa, 12.02.2020 (ISBnews) - Profesorowie medycyny, konsultanci krajowi i wojewódzcy, cenione w środowisku medycznym autorytety, przedstawiciele organizacji zrzeszających pacjentów podpisali się pod deklaracją Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) dotyczącą wprowadzenia opłaty prozdrowotnej w Polsce. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów trafił już pod obrady rządu. 

Ponad 500 osób poparło deklarację NFZ dot. wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej

"Z niepokojem obserwujemy systematycznie rosnącą liczbę osób z nadwagą i otyłością. Otyły jest już co czwarty dorosły Polak. Niestety, problem ten coraz częściej również dotyczy dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia polskie dzieci tyją najszybciej w Europie" - powiedział prezes NFZ Adam Niedzielski, cytowany w komunikacie.

Deklaracja jest apelem skierowanym do autorytetów medycznych, ekspertów, konsultantów w różnych dziedzinach medycyny, w szczególności diabetologii, onkologii i kardiologii, a także przedstawicieli organizacji skupiających pacjentów, m.in. z cukrzycą typu 2, o poparcie wprowadzenia opłaty prozdrowotnej. Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie. Jednak przede wszystkim mają oddziaływać na zachowania konsumenckie Polaków, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie, podkreślono.

Spożycie cukru w Polsce rośnie, osiągając obecnie nawet 50 kg na jedną osobę (wg raportu NFZ pn. "Cukier, otyłość - konsekwencje" z lutego 2019 r.), przy czym chodzi tu głównie o cukier dodawany do wysokoprzetworzonej żywności, kupowanej każdego dnia. Z raportu wynika także, że już za 5 lat w Polsce o niemal 1/3 wzrośnie liczba pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym. Obecnie na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polaków.

"Troska o zdrowie Polaków wymaga zdecydowanych działań, dlatego liczę, że inicjatywa wprowadzenia opłaty prozdrowotnej spotka się z przychylnością i aprobatą ze strony autorytetów medycznych, środowiska akademickiego i organizacji zrzeszających pacjentów. W związku z narastającym problemem niewłaściwego stylu życia, w tym postępującą falą otyłości wśród dzieci i młodzieży za konieczne uważam podjęcie działań, których efektem będzie realna zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedzialne traktowanie własnego zdrowia" - zaznaczył prezes NFZ.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Baroti
4 lata temu
No to idę zrobić zapasy cukru
SLONY I GORZK...
4 lata temu
DOSC DODAWANIA KG CUKRU DO PRODUKTOW-wystarczy narzucic normy producentom. A NIE WPROWADZAC KOLEJNY PODATEK OD CUKRU I ZNOWU ZEBY WSZYSTKO PODROZALO. JA NIE CHCE JESC CUKRU A JESTEM ZMUSZANY BO WSZEDZIE GO DODAJA.
dość
4 lata temu
a żaden wyuczony nie wie że podstawowe dbanie o zdrowie to odpowiednia dieta i receptura żywności więc dość gadania o cukrze i opłacie a ustalić odpowiednie przepisy ograniczające stosowanie cukru olejów palmowy a przede wszystkim chemii i dość ogłupiania że opłata cukrowa przyniesie zdrowie