Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|
aktualizacja

Poradnik dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z giełdą

6
Podziel się:

Perspektywa pomnożenia kapitału jest kusząca, jednak dla wielu osób temat inwestowania na giełdzie jest owiany tajemnicą i z pozoru trudno dostępny. Wiedza jest jednak na wyciągnięcie ręki, dlatego nawet początkujący inwestor może z niej skorzystać i zacząć zarabiać. Jak zacząć inwestować na giełdzie i skąd czerpać informacje?

Poradnik dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z giełdą
(Adobe Stock)

Gdzie szukać wiedzy na temat giełdy? 

Przed rozpoczęciem inwestowania na giełdzie trzeba uzbroić się w najważniejsze narzędzie, czyli wiedzę. Nie wystarczy lektura kilku artykułów, by dobrze poznać mechanizmy poszczególnych instrumentów finansowych, dlatego warto zadbać o to w inny sposób. 

Istnieje wiele podręczników i lektur, które są dedykowane początkującym inwestorom. Sama Giełda Papierów Wartościowych w swojej bazie wiedzy ma specjalne poradniki dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem. Dostępny jest także słownik pojęć, które pozwoli zaznajomić się z językiem na co dzień używanego przez osoby grające na giełdzie. Dzięki poznaniu podstaw będzie można bez problemu zrozumieć bardziej specjalistyczne artykuły. 

Cenna jest także wymiana wiedzy, dlatego, jeśli znasz kogoś bardziej doświadczonego, kto może Ci pomóc, warto skorzystać z tej opcji. Przed rozpoczęciem inwestowania należy odpowiedzieć sobie na pytanie o Twój akceptowalny poziom ryzyka inwestycyjnego. To istotna wiedza, która pozwoli Ci dopasować strategię inwestycyjną do własnych potrzeb. 

Jakie są podstawowe zasady inwestowania na giełdzie?

Niektóre zasady inwestowania na giełdzie dotyczą wszystkim, niezależnie od tego, czy jest się początkującym inwestorem, czy osobą z wieloletnim doświadczeniem. Jedną z uniwersalnych zasad jest inwestowanie jedynie w te instrumenty, które się rozumie. Łatwiej będzie zacząć od akcji i funduszy niż od kontraktów terminowych. 

Ważną zasadą jest także dywersyfikacja środków i rozłożenie kapitału na kilka spółek, a także rozlokowanie pieniędzy w bezpieczniejszą część portfela, w której znajdują się np. obligacje skarbowe czy fundusze ETF. 

Inna zasada inwestowania na giełdzie, która jak przyznają eksperci, jest niezwykle trudna do opanowania, to niekierowanie się emocjami podczas podejmowania decyzji finansowych. Łatwo dać ponieść się euforii, gdy akcje windują i trudno nie myśleć o sprzedaży aktywów, gdy zaliczają spore spadki. Niestety, emocje nie są dobrym doradcą finansowym, a chłodne i świadome decyzje będą procentować. 

Gdzie śledzić informacje na temat giełdy i sytuacji rynkowej?

Same informacje giełdowe dostępne są online i można skorzystać z serwisów internetowych, które zajmują się tą tematyką. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów z 2021 r., najczęściej inwestorzy korzystają z nich (jedynie 2,6 proc. nie korzysta z tego źródła). Do najczęściej wskazywanych serwisów należy Stooq, Bankier.pl czy Money.pl. 

Inwestorzy szukają informacji na temat giełdy także na blogach o tematyce inwestorskiej (m.in. "Finanse bardzo osobiste" Marcina Iwucia czy "Jak oszczędzać pieniądze?" Michała Szafrańskiego). Wspomagają się także kanałami na social mediach, np. Independent Trader czy grupami na Facebooku. Istotne są takie same strony spółek i ich bieżące oraz okresowe raporty, które zawierają cenne informacje. 

Inwestowanie bez ryzyka 

Czy możliwe jest inwestowanie bez ryzyka? Gry giełdowe, czyli inaczej symulatory giełdy, to idealny sposób na to, by poznać, jak to jest naprawdę handlować akcjami i nie ryzykować utratą swoich pieniędzy. Dzięki symulatorom giełdowym można wybrać papiery wartościowe, dokonywać transakcji czy śledzić wyniki. 

Na starcie większość giełd oferuje użytkownikom kwotę 100 tys. złotych na rozpoczęcie inwestowania. Dzięki wirtualnej giełdzie można zyskać cenną wiedzę na temat inwestowania i przygotować się na to, jakie emocje temu towarzyszą. Pomimo tego, że nie inwestuje się własnych środków, nadal wiążą się z tym silne odczucia, co pomoże przygotować na realne inwestowanie na giełdzie. 

Otworzenie rachunku inwestycyjnego 

Pierwszym krokiem do nabycia akcji i innych instrumentów finansowych jest skorzystanie z pomocy brokerów, czyli najczęściej domów maklerskich. Otworzenie rachunku inwestycyjnego (konta maklerskiego), umożliwi Ci zainwestowanie swoich pieniędzy. Na rynku jest wiele podmiotów świadczących tego typu usługi, dlatego warto skorzystać z opracowanych rankingów. 

Ważne jest, by dana instytucja była objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i nie znajdowała się na liście ostrzeżeń publicznych. Należy także zwrócić uwagę na koszty stałe, ponieważ pierwszy rachunek maklerski powinien być stosunkowo tani. Dopiero wraz z nabywaniem doświadczenia można zdecydować się na droższe i bardziej zaawansowane usługi maklerskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Patryk
2 lata temu
zamiast inwestować na giełdzie inwestuje w otwarte fundusze inwestycyjne tym samym chronię swoje środki przed inflacją. Sam tego nie robię pomaga mi w tym fachowiec z zarabiajmyPl który ma doświadczenie i potrzebną wiedzę w temacie. Ja też mam ciągły wgląd w raporty do monitorowania inwestycji
tom
2 lata temu
Witam, jestem świeżakiem - założyłem konto maklerskie. W ciągu 2 tygodni zarobiłem 7tys, gram na zasadzie - kupuję rano i sprzedaję wieczorem jeśli jest zysk. Jak wygląda kwestia rozliczania się ? Jaki podatek i kiedy będę płacił ? podatek belki itp ????
mario
2 lata temu
Złota zasada zarabiania na giełdzie: Bądź chciwy kiedy inni się boją, bój się kiedy inni są chciwi.
Oliwia
2 lata temu
Mnie ta perspektywa jakoś nie kusi. Dużo bardziej odnajduję się w pracy w sektorze medycznym, dlatego dobrze, że ukończyłam po liceum Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
Gobi
2 lata temu
Do porady przedmówcy dorzucę swoją - jeżeli o giełdzie zaczynają mówić i pisać coraz częściej to nie pakuj tam swoich pieniędzy bo to znak, że zbliża się ostry zjazd w dół jeżeli chodzi o wycenę spółek. Ci co pamiętają nagonkę na fundusze inwestycyjne przesz wszelakiej maści tzw. pożal się doradców, w okresie kiedy upadał Lehman Brothers dobrze wiedzą co mam na myśli.