Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes B. Handlowego: Przed nami czas wspierania firm w realizacji inwestycji

1
Podziel się:

Warszawa, 11.02.2021 (ISBnews) - Oczekiwany powrót gospodarki do wzrostu będzie wymagał od banków wspierania przedsiębiorstw w realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych i odbudowy gospodarki, uważa prezes Banku Handlowego Sławomir S. Sikora. Bank podał, że widoczny od wielu miesięcy wzrost aktywności klientów na rynkach finansowych oraz wysokie obroty walutowe pozytywnie przełożyły się na wyniki kwartalne, a wyłączając wpływ jednorazowego odpisu księgowego, wyniki IV kw. są najwyższe w całym 2020 roku.

Prezes B. Handlowego: Przed nami czas wspierania firm w realizacji inwestycji
bECYtUKZ

"Patrząc na prognozy na rok 2021, mówiące o powrocie do wzrostu gospodarki polskiej i gospodarki światowej, uważam, że przed nami czas wspierania przedsiębiorstw w zakresie pomysłów inwestycyjnych i przebudowy gospodarki. Będziemy więc spełniać tą rolę, którą z sukcesem realizowaliśmy w ostatniej dekadzie" - powiedział Sikora, cytowany w komunikacie.

"W zeszłym roku musieliśmy zdefiniować na nowo priorytety, postawiliśmy przede wszystkim na bezpieczeństwo i wsparcie klientów. Zaoferowaliśmy odroczenie spłat kredytów, dzięki uruchomionej przez nas platformie 1400 naszych klientów otrzymało ponad 450 milionów złotych rządowej pomocy, zrewolucjonizowaliśmy cyfrowo nasze usługi. Oferując to, w czym jesteśmy najlepsi - doradztwo w transakcjach na rynkach finansowych i kapitałowych oraz efektywne zarządzanie majątkiem - wzbudziliśmy zaufanie klientów, którzy wybierali nasz bank jako partnera w swoich planach rozwoju" - podkreślił Sikora.

Bank podał, że widoczny od wielu miesięcy wzrost aktywności klientów na rynkach finansowych oraz wysokie obroty walutowe pozytywnie przełożyły się na wyniki kwartalne. Wyniki finansowe Citi Handlowego w IV kw. 2020 r. były pod wpływem księgowego odpisu, który miał charakter jednorazowy i nie wpływa na pozycję płynnościową oraz współczynniki wypłacalności banku. W związku z odpisem, bank zaraportował w IV kw. ujemny wynik w wysokości 58 mln zł. Po wyłączeniu tego zdarzenia zysk wyniósł 157 mln zł.

bECYtULb

W ub. roku przychody klientowskie w bankowości instytucjonalnej wzrosły o 18% w skali roku, zaś wolumeny walutowe przedsiębiorstw zwiększyły się o 30% r/r.

"Bank brał udział we wszystkich najważniejszych transakcjach na rynkach finansowych ostatnich miesięcy. Dom Maklerski Citi Handlowy wraz z Citigroup Global Markets Europe pełnił funkcję odpowiednio lokalnego menedżera oraz globalnego koordynatora największego w historii debiutu w sektorze technologii w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - wartego 3,2 mld euro IPO polskiej spółki InPost, na giełdzie w Amsterdamie. Wcześniej, bank brał udział w rekordowej na polskim rynku ofercie publicznej Allegro, a jako dealer na rynku kapitałowym zaaranżował 3 mld zł finansowania dla VW FS Polska oraz 1 mld zł dla spółki Toyota Bank i Toyota Leasing. Rosnąca liczba transakcji klientów wpłynęła na wzrost wyniku prowizyjnego o 16% r/r w kwartale" - czytamy w komunikacie.

Bank podał, że liczba obsługiwanych klientów globalnych wzrosła o 5% r/r w IV kwartale w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. W zeszłym roku bank wspierał m.in. dużego producenta elektroniki z Korei Południowej w inwestycji o wartości 2 mld zł.

W bankowości detalicznej, dzięki uruchomieniu usługi CitiKantor wolumeny walutowe podwoiły się w stosunku do poprzedniego kwartału i wzrosły o 43% r./r. Liczba nowych klientów bankowości prywatnej zwiększyła się o 7% (r/r) a saldo produktów inwestycyjnych klientów bankowości prywatnej - o jedną czwartą.

bECYtULh

Z raportu wynika, że 2020 roku największym przyrostem nominalnym charakteryzowały się inwestycyjne dłużne aktywa finansowe. Ich wartość wyniosła 27,3 mld zł i była wyższa o 11,8 mld zł (tj. 76,5%) w stosunku do końca 2019 roku, z powodu wyższego wolumenu polskich obligacji skarbowych.

"Jednocześnie inwestycyjne dłużne aktywa finansowe stanowiły największy udział w sumie aktywów Grupy na koniec grudnia 2020 roku i wynosiły 45% (wzrost o 15 pkt proc. r/r) w związku z istotnym przyrostem wolumenów depozytowych zwłaszcza segmentu bankowości instytucjonalnej i ich alokacją po stronie aktywnej bilansu Grupy" - czytamy również.

Wartość należności od klientów na koniec 2020 roku wyniosła 21,9 mld zł i była niższa o 1,8 mld zł (tj. 7,7%) w skali roku.

Wartość kredytów netto w segmencie bankowości instytucjonalnej wyniosła 14,7 mld zł, co oznacza spadek o 1,7 mld zł (tj. 10,1%) r/r.

bECYtULi

"Spadek wolumenów kredytowych dotyczył niższego popytu na kredyt (głównie na kredyty w rachunku bieżącym) zwłaszcza ze strony klientów bankowości przedsiębiorstw, na działalność których istotny wpływ miała pandemia COVID-19 (spadek przychodów z tyt. sprzedaży przedsiębiorstw, z drugiej strony ich płynność była wspierana przez rządowe programy pomocowe)" - czytamy w raporcie.

Wolumen kredytów netto udzielonych klientom indywidualnym spadł wobec stanu na koniec grudnia 2019 roku o 165 mln zł (tj. 2,2%) i wyniósł 7,2 mld zł.

Bank podał, że za spadek wolumenów kredytowych odpowiadały należności niezabezpieczone (w związku ze słabszym popytem klientów na pożyczki gotówkowe, wywołanym pandemią COVID-19 - niepewność klientów co do ich sytuacji finansowej). Z drugiej strony kredyty hipoteczne odnotowały wzrost w wysokości 311 mln zł (tj. 16,4%) w stosunku do końca 2019 roku.

Na koniec 2020 roku łączna suma zobowiązań wobec klientów wyniosła 53,4 mld zł, co stanowi wzrost o 8,5 mld zł (tj. 18,8%) w skali roku.

bECYtULj

Największy udział we wzroście zobowiązań wobec klientów mieli klienci indywidualni, w tym relacyjne rachunki bieżące (liczba klientów zamożnych wzrosła o 7% w stosunku do końca 2019 roku).

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r. Aktywa razem banku wyniosły 60,9 mld zł na koniec 2020 r.

bECYtULC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ekonomia
7 miesięcy temu
A jakie to firmy będą realizować inwestycje w pisim kraju ,zagraniczne może tak ale polskie na pewno nie szczególnie te działające legalnie. Piskomuna okradnie każdego z 85 % przychodu to po co w ogóle coś robić,ryzykować będą coraz bardziej okradanym,niszczonym aby element miał darmochę ?