Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes PAIH: Wartość BIZ wzrośnie r/r w I kw. br., będzie kilka dużych projektów

0
Podziel się:

Wartość projektów zagranicznych inwestycji bezpośrednich (BIZ) zakończonych przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w I kw. 2021 roku będzie wyższa niż w ubiegłym roku, poinformowała ISBnews p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska. Agencja spodziewa się zamknąć do końca marca br. kilka dużych projektów - tych, które rozpoczęły się w 2020 r., w tym jeden z branży elektromobilności.

Prezes PAIH: Wartość BIZ wzrośnie r/r w I kw. br., będzie kilka dużych projektów
bEExZVOZ

"Już dziś wiemy, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku zamkniemy kilka dużych projektów, które rozpoczęły się w 2020 r. Spodziewamy się, że wartość zakończonych w tym czasie projektów będzie wyższa niż przed rokiem. Zatem to dobry prognostyk na przyszłość. Stale pracujemy też nad szeregiem ułatwień i zachęt inwestycyjnych, które pozwolą przyciągnąć do Polski priorytetowe sektory dla rozwoju naszej gospodarki " - powiedziała Ciurzyńska w rozmowie z ISBnews.

Na koniec 2020 r. PAIH zanotowała pomyślne zakończenie projektów z zakresu BIZ o wartości ponad 2,7 mld euro.

"Polski ekosystem otoczenia biznesu na przestrzeni ostatnich lat wciąż się poprawia. Doceniają to inwestorzy zagraniczni, którzy mimo COVID-19 wybierają Polskę. Zgodnie z fDi Markets, Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych. Wyprzedzają nas jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Tak dobry wynik to w dużej mierze efekt trzech znaczących źródeł inwestycji: branży elektromobilności, odnawialnych źródeł energii i szeroko rozumianego sektora IT. Pomimo sytuacji pandemicznej, dobry klimat inwestycyjny w Polsce - na dzień dzisiejszy - pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość " - wskazała Ciurzyńska.

bEExZVPb

W zakresie inwestycji - jak ocenia prezes - Polska jest lokalizacją, której domeną staje się elektromobilność.

"Jeszcze w tym kwartale zamkniemy duże projekty inwestycyjne, nad którymi prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Nie mogę na ten moment zdradzić szczegółów, ale mogę tylko potwierdzić, że utrwalamy pozycję lidera regionu w elektromobilności. Jedna z inwestycji dotyczy tej branży. Warto tu zaznaczyć, że nasza pozycja w tym obszarze umacnia się z każdą kolejną inwestycją, a branże powiązane mogą tylko na tym skorzystać" - podsumowała.

W połowie stycznia br. prezes PAIH informowała, że Agencja podejmuje kroki zmierzające do maksymalnego wykorzystania przewag konkurencyjnych i przyciągnięcia do Polski inwestycji o dużym potencjale. ,,Bazując na danych historycznych, prognozach i pogłębionych analizach sektorowych wyróżniliśmy priorytetowe branże dla polskiej gospodarki w ramach przyciągania BIZ. To biofarmaceutyka, medtech, elektromobilność, elektronika czy lotnictwo. Ale też zaawansowane chemikalia, czyli synergiczny sektor dla biofarmaceutyki i medtech oraz branża ICT, będąca kołem napędowym dla R&D".

W 2020 roku Agencja obsłużyła blisko 200 inwestycji zagranicznych, których łączna wartość była wyższa o ok. 10% r/r i wyniosła ponad 8,5 mld euro.

bEExZVPh

Renata Oljasz

bEExZVPC
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)