Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt SRKK stawia na rozwój produktów i usług, pośrednictwa i innowacyjności

0
Podziel się:

Celem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRKK) jest m.in. rozwinięcie oferty produktów i usług, wzmocnienie pośrednictwa na polskim rynku, a także wykorzystywania nowych technologii, podało Ministerstwo Finansów w informacji na temat projektu Strategii.

Projekt SRKK stawia na rozwój produktów i usług, pośrednictwa i innowacyjności

"W porównaniu do najbardziej rozwiniętych rynków kapitałowych na świecie mamy znacznie mniej rozwiniętą ofertę produktów i usług. Na przykład na krajowym rynku nie funkcjonują obligacje rozwojowe (przy dużych potrzebach inwestycyjnych). Nie istnieje również krótka sprzedaż i pożyczki papierów wartościowych. Bardzo niska jest też płynność rynku repo" - czytamy w informacji.

Według resortu, istnieje również potrzeba wzmocnienia pośrednictwa na naszym rynku. Strategia kładzie duży nacisk na konieczność zwiększenia innowacyjności i aktywności po stronie pośredników, w przypadku których zbyt rzadko mamy do czynienia z tzw. proprietary trading (handlem na własną książkę) i zbyt małym aktywizowaniem obrotu.

"Istniejący aktualnie brak możliwości bezpośredniego dostępu banków do obrotu zorganizowanego jest postrzegany przez uczestników rynku finansowego jako jedno z istotniejszych ograniczeń dalszego, harmonijnego rozwoju polskiego rynku kapitałowego, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnącej presji konkurencyjnej. Brak aktywnego udziału banków w obrocie zorganizowanym negatywnie wpływa na płynność instrumentów finansowych, utrudniając tym samym prawidłową ich wycenę. Dlatego też w celu zaadresowania powyższego problemu proponujemy wprowadzenie tzw. jednolitej licencji bankowej." - napisało ministerstwo.

Strategia ma na celu nie tylko eliminację barier, ale również znalezienie nowych nisz rozwojowych, wskazano także w informacji.

"Taką niszą dla naszego rynku może być wykorzystywanie nowych technologii - dotyczy to nie tylko pośredników i inwestorów, ale całego rynku. Należy wspierać polski rynek kapitałowy we wdrażaniu nowych technologii w każdym możliwym obszarze - zarówno technologii handlu (handel algorytmiczny), w zakresie usług post-transakcyjnych, czy w zakresie analizy danych (m.in. w zakresie zwiększenia pokrycia analitycznego spółek)
" - czytamy dalej.

Nowe technologie pozwalają osiągać niższe koszty oraz większą automatyzację procesów, przy jednoczesnym bezpieczeństwie danych. Wdrożenia automatyzujące pewne procesy back-office (np. compliance, rejestrowanie transakcji) istotnie uwalniają potencjał biznesowy instytucji finansowych, wskazał resort.

"Mówiąc o nowych technologiach mamy na myśli między innymi o technologię blockchain. Pierwsze kroki w tym zakresie zostały wykonane przez KDPW - e-głosowanie na walnych zgromadzeniach. Niewątpliwie należy kontynuować ten kierunek działań również na innych płaszczyznach" - napisano także.

GPW ze swojej strony utworzy akcelerator dla podmiotów typu FinTech, zapowiedziało też Ministerstwo Finansów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)