Notowania

budownictwo
29.08.2019 09:37

Projprzem miał 0,86 mln zł zysku netto, 1,59 mln zł zysku EBIT w I poł. 2019 r.

Projprzem Makrum odnotował 0,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2019 r. wobec 4,77 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zysk operacyjny wyniósł 1,59 mln zł wobec 8,88 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 102,26 mln zł w I poł. 2019 r. wobec 122,89 mln zł rok wcześniej.

"Skonsolidowane przychody Grupy Projprzem Makrum w I połowie 2019 roku wyniosły 102,3 mln zł, notując 20% spadek w porównaniu z I połową 2018 r. Zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 1,6 mln zł, a zysk netto 0,9 mln. EBITDA grupy wyniosła 3,5 mln zł. Spadek dynamiki wzrostu spowodowany jest głównie ustabilizowaniem się działalności w zakresie budownictwa przemysłowego, które odpowiadało za skokowy wzrost wyników grupy w poprzednich okresach" - czytamy w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 1,21 mln zł wobec 2,05 mln zł zysku rok wcześniej.

"Mimo gorszych wyników pierwszego półrocza rok do roku, poprawiliśmy wyniki drugiego kwartału względem pierwszego. Spółka powinna utrzymać poprawę również w kolejnych kwartałach, a drugie półrocze będzie charakteryzować się lepszymi wynikami, ze względu na zakontraktowane już umowy. W bieżących wynikach odbiła się cykliczność realizacji, szczególnie widoczna w obszarze budownictwa przemysłowego" - powiedział prezes Piotr Szczeblewski, cytowany w komunikacie.

W sprawozdaniu wyodrębniono trzy główne segmenty operacyjne. Systemy przeładunkowe, czyli segment postrzegany jako najbardziej perspektywiczny w związku z boomem na rynku e-commerce i rozwojem centrów dystrybucyjnych, zanotował przychody na poziomie 67,4 mln zł, co oznacza 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W opisywanym okresie segment ten posiadał ponad 2/3 udziału w przychodach Projprzem Makrum.

"Prawie 90% przychodu segmentu przeładunków to sprzedaż zagraniczna. Udało nam się przebić do czołówki światowych producentów systemów. Opiniotwórcze raporty wymieniają markę PROMStahl obok największych graczy jak Assa Abloy czy Hormann. Opracowania te wskazują, że wartość światowego rynku przeładunków będzie dynamicznie wzrastać, a my chcemy rosnąć razem z rynkiem" - wskazał Szczeblewski.

Segment budownictwa przemysłowego wypracował 22,9 mln zł przychodu, co oznacza spadek o prawie połowę w ujęciu rocznym. Spółka tłumaczy tę sytuację strukturą kontraktowania umów.

"Nie powtórzymy wyniku roku 2018 w budownictwie przemysłowym. Był on rekordowy, ponieważ objął rozliczenie wysokomarżowych umów. Pierwsze półrocze roku bieżącego było czasem negocjacji i rozpoczęcia nowych kontraktów, z których przychody zaksięgujemy w drugim półroczu" - dodał Szczeblewski.

Segment maszyn i konstrukcji stalowych obecnie, zgodnie z założeniami strategicznymi, przyjmuje inżynieryjny model działalności, skupiając się na sprzedaży produktów własnych dla przemysłu wydobycia i przetwórstwa surowców, przy ograniczeniu działalności usługowej na cudzej dokumentacji. Obejmuje on dwie główne grupy produktowe - maszyny krusząco-mielące, których sprzedaż zgodnie z przewidywaniami spadła, oraz automatyczne systemy parkingowe, które odnotowały 5% wzrost w stosunku do I poł. 2018.

Grupa Przemysłowa Projprzem Makrum S.A. działa w prawie 40 krajach na 3 kontynentach. Grupa prowadzi działalność w segmentach systemów przeładunkowych, budownictwa przemysłowego oraz konstrukcji stalowych i systemów parkingowych. Projprzem Makrum S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1999 roku. Od 2016 roku spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej Immobile S.A.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz