Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przejęcie Idea Banku. Pekao liczy na pozytywny wpływ na wyniki

176
Podziel się:

Mający wielkie problemy finansowe Idea Bank na początku tego roku został przejęty przez Pekao. Już wiadomo, że drugi największy w Polsce bank nie powinien być stratny na tej transakcji. Co więcej, wpływ na całoroczne wyniki może być nawet pozytywny.

Przejęcie Idea Banku. Pekao liczy na pozytywny wpływ na wyniki
Bank Pekao nie będzie stratny na przejęciu Idea Banku. (money.pl, Rafał Parczewski)

Bank Pekao od stycznia do marca zarobił na czysto prawie 246 mln zł. To o blisko 60 mln zł więcej niż rok wcześniej. Przy okazji prezentacji wyników, wiceprezes Tomasz Kubiak odniósł się do przejętego na przełomie roku Idea Banku i jego wpływu na finanse. Okazuje się, że obawy niektórych obserwatorów się nie sprawdziły.

Bank Pekao szacuje, że wpływ przejętego Idea Banku na roczne wyniki w całym 2021 roku nie tylko nie będzie negatywny, ale będzie nawet "lekko pozytywny". W samym pierwszym kwartale był w zasadzie neutralny.

- Trzeba pamiętać, że pewne operacje księgowe jeszcze trwają, tzn. dokładna wycena tych aktywów na moment przejęcia, bo dokonaliśmy wstępnej wyceny. Jeżeli chodzi o wpływ na zysk netto, to on jest neutralny. Mniej więcej 4 proc. przychodów, 8 proc. kosztów, natomiast ten poziom się pewnie obniży w kolejnych kwartałach - tłumaczy wiceprezes Kubiak.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Bank Pekao przejął Idea Bank 3 stycznia 2021 roku. Była to dość zaskakująca decyzja, którą podjął Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Miało to związek z bardzo trudną sytuacją w Idei. Aktywa przejmowanego banku nie wystarczały wtedy na zaspokojenie jego zobowiązań, co oznaczało w praktyce, że kapitały własne banku były ujemne. A mowa o prawie 500 mln zł na minusie.

Warto podkreślić, że cała transakcja była specjalnie zabezpieczona przez BFG tak, by nie wpłynęła negatywnie na np. płynność Pekao.

W związku z tym Pekao otrzymał m.in. 193 mln zł dotacji w pierwszym kwartale. W opublikowanym w czwartek raporcie zarząd przyznał, że pieniądze były w jego dyspozycji już 8 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(176)
Stop idea ban...
10 miesięcy temu
Z kredytu dla firm, który dostał tyle medali z 15000 krdytu dostawało się 10 bo 5 tysięcy kosztowało obowiązkowe ubezpieczenie w SKANDII na rok.(następny złodziej). Opóżnienie ( nawet o dziń) w spłacie 1 raty oznaczało spłatę całego kapitału jako ostatnia rata. (mimo spłacania miesięcznych rat kapitału....czyli 2 razy spłacamy Kredyt.... chetnie bym się skontaktował z kimś kto odzyskał taką spłatę i ubezpieczenie
BRAWO PIS
rok temu
No i nareszcie !!! -- Właściwi ludzie na właściwym miejscu ! - idea bankrótowała a teraz przynosi takie zyski ..? to znaczy że był potrzebny właściwy gospodarz brawo pekao brawo pis
Mba
rok temu
Bardzo dobrze się stało , bo Idea Bank to był złodziejski bank. Prowizja za przelew od kwoty 1000zł wynosiła 120 zł. Ukryte opłaty za prowadzenie konta i ciągle coś naliczane nie wiadomo skąd. Miesięczny koszt za prowadzenie rachunku wynosił łącznie 70 zł. Po spóźnieniu się ze spłatą raty 21 dni zostałem zastraszony i wręcz zmuszony do zmiany warunków kredytu za które naliczono mi dodatkowe 4900 zł. Podsumowując był to do tej pory najbardziej lichwiarski bank w Polsce w 21 wieku.
uważny
rok temu
Super --- Idea Bank to ten co wciskał ludziom lipne obligacje w dodatku robił to nie mając na to pozwolenie , za takie coś w normalnym kraju właściciel tego banku powinien siedzieć za kratami .
NIEklient
rok temu
Dobrze pamiętam gdy kiedys sprawdzałem opinie tego Idea banku ..... czytałem komentarze obecnych i byłych klientów .....masakra, nie wierzyłem że takie oszukańcze działanie bunkuSS jest możliwe w naszym kraju
...
Następna strona