Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Puda z MFPR: Nie ma zagrożeń, jeżeli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych

1
Podziel się:

Obecnie nie ma zagrożenia, że środki unijne przyznane Polsce w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogłyby zostać niewykorzystane, poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Puda z MFPR: Nie ma zagrożeń, jeżeli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych

"Jeżeli chodzi o wykorzystanie alokacji, jesteśmy na szóstym miejscu wśród państw Unii. Nigdy dotychczas nie było takich wysokich naszych notowań" - powiedział Puda na posiedzeniu podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych.

Według danych Komisji Europejskiej na 4 maja, Komisja wypłaciła 28 państwom członkowskim w formie płatności okresowych środki w wysokości 114,1 mld euro. Z tej kwoty do Polski trafiło ponad 30 mld euro, co stanowi 40% alokacji.

"To tak naprawdę znaczy, że mamy szóste miejsce pośród 28 państw członkowskich. Kwota przekazana przez Komisję Europejską do Polski stanowi 27% wszystkich wypłaconych państwom członkowskim środków, to znaczy, że jesteśmy jednym z liderów w pozyskiwaniu środków" - podkreślił Puda.

Przed Polską znalazły się: Luksemburg, Cypr, Estonia, Finlandia i Portugalia.

Od początku wdrażania programów w latach 2014-2020 certyfikowano do Komisji Europejskiej wydatki kwalifikowane o wartości prawie 170 mld zł. Jednak nadal utrzymują się różnice między programami krajowymi i programami regionalnymi w odniesieniu do poziomu kontraktacji różnica ta wynosi 5 pkt proc. na korzyści programów krajowych.

Minimalne kwoty do certyfikacji do Komisji Europejskiej w tym roku zostały przekroczone zarówno w programach krajowych, jak i regionalnych (nadwyżka ponad 4 mld zł).

Jeżeli chodzi o realizację certyfikacji ponad minimalne cele do wykonania z programów regionalnych, nadwyżka do roku 2019 wynosi ponad 2,6 mld zł.

"Prawie we wszystkich programach wyeliminowane zostało zagrożenie utraty środków unijnych przez Polskę. [...] Jesteśmy w tej chwili niezagrożeni, [...] nie musimy żadnych środków europejskich na dzień dzisiejszy zwracać" - podkreślił Puda.

"Z naszej perspektywy, istotne jest to, żeby monitorować programy krajowe i regionalne, ponieważ nie chcemy, żeby kiedykolwiek doszło do sytuacji, w której musielibyśmy zwracać Unii Europejskiej jakiekolwiek środki"- zaznaczył.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
zeflik
4 lata temu
Za 2 dni ma zapłacić zus, na który nie mam bo obroty sięgnęły dna. Od 2 tygodni czekam na 'efekt' waszego betonowego koła antywirusowego w postaci zwolnienia z tego podatku. Tyle w temacie złodziejskie darmozjady rządowo-urzędowe.