Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Putin zakręcił kurek z gazem. Oto efekt

Podziel się:

Dostawy gazu gazociągiem Nord Stream 1 spadły w ciągu kilku dni o 14 proc. w stosunku do normalnego poziomu z ostatnich miesięcy — poinformował w poniedziałek niemiecki regulator BNetzA. To efekt zachowania się rynku oraz wstrzymania przez Rosję dostaw do Danii i Holandii.

Putin zakręcił kurek z gazem. Oto efekt
Terminal gazociągu Nord Stream (East News, JOHN MACDOUGALL)

Przepływ gazu przez Nord Stream 1 jest obecnie na poziomie 142 mln m sześc. dziennie, podczas gdy normalna wartość w ciągu ostatnich miesięcy była na poziomie 165 mln m sześc.

Niemiecki regulator szacuje, że spadek dostaw to efekt dwóch czynników. Po pierwsze to zachowania rynku i traderów, którzy prawdopodobnie kontraktują mniej gazu. Drugi czynnik spadku to odcięcie przez Gazprom dostaw dla duńskiego Orsteda i holenderskiej GasTerry. Obie firmy odmówiły podporządkowania się schematowi płatności w rublach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

BNetzA zapewnia, że sytuacja z dostawami gazu w Niemczech jest normalna i stabilna.

Regulator przypomniał też, że 1 lipca zaczyna się doroczny przegląd Nord Stream 1, w związku z czym gazociąg nie będzie działać przez maksymalnie dwa tygodnie. Spowoduje to spadek tempa przyrostu zapasów gazu. Obecnie niemieckie magazyny są wypełnione w niemal 55 proc.

W ubiegłym miesiącu udało się osiągnąć porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie uzupełnienia rezerw gazu przed zimą. To odpowiedź na wojnę w Ukrainie oraz zagrożenie związane z ewentualnym brakiem dostaw "błękitnego paliwa".

Nowe rozporządzenie określa obowiązkowy minimalny poziom gazu w magazynach na poziomie 80 proc. do 1 listopada 2022 r. Państwa członkowskie i operatorzy powinni dążyć jednak do osiągnięcia poziomu 85 proc., a celem na kolejne lata będzie 90 proc. Państwa członkowskie niemające odpowiednich magazynów, będą mogły korzystać z zapasów zmagazynowanych w innych krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.