Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PZU publikuje raport za trzeci kwartał. Rekordowy wynik sprzedaży

5
Podziel się

W kilku aspektach PZU notuje rekordowo wysokie wyniki, choć sam zysk netto wypada nieco gorzej niż rok temu. Tylko w ostatnich trzech miesiącach firma zebrała 5,66 mld zł w składkach ubezpieczeniowych. W odszkodowaniach wypłaciła za to prawie 4 mld zł.

Władze PZU chwalą się wynikami po trzech kwartałach 2019.
Władze PZU chwalą się wynikami po trzech kwartałach 2019. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEhTQdAl

Największy polski ubezpieczyciel pokazał wyniki. W trzecim kwartale tego roku cała grupa PZU wypracowała 879 mln zł zysku netto (przypadającego na właścicieli PZU). To oznacza spadek o około 14 proc. w porównaniu z ponad miliardem złotych sprzed roku. Jednocześnie to lepszy wynik niż w drugim kwartale tego roku i to aż o 20 proc.

Inwestorzy nie powinni specjalnie narzekać, bo okazało się, że zyski przebiły wcześniejsze prognozy analityków. Średnia typowań wskazywała na 825 mln zł zysku.

Licząc od początku roku zysk grupy PZU wynosi 2,36 mld w porównaniu do 2,43 mld zł po trzech kwartałach 2018 roku.

bEhTQdAn
Zobacz także: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Tylko w okresie od lipca do września PZU w składkach ubezpieczeniowych (składka przypisana brutto) zebrał 5 mld 662 mln zł. W tym samym czasie odszkodowania wyniosły 3 mld 991 mln zł.

bEhTQdAt

Władze PZU komentując wyniki podkreślają, że pierwsze trzy kwartały 2019 roku przejdą do historii grupy. Są bowiem rekordowe pod względem sprzedaży, która wyniosła w sumie 17,5 mld zł. Równocześnie wynik netto z działalności ubezpieczeniowej 9 miesiącach jest na poziomie 1,99 mld zł - najwyższym od pięciu lat.

Biznes PZU jest bardzo rentowny - to 23,7 proc. z kapitału. "Taki zwrot na kapitale jest niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla europejskich spółek ubezpieczeniowych" - czytamy w raporcie.

- Wyniki za trzeci kwartał 2019 roku są dowodem znakomitej kondycji finansowej grupy PZU i dynamicznego rozwoju w najważniejszych strategicznie obszarach. Osiągamy to, co założyliśmy i to mimo trudnego rynku, presji cenowej czy obciążeń regulacyjnych - komentuje Paweł Surówka, prezes PZU.

bEhTQdAu

Grupa PZU czerpie jednocześnie coraz większe korzyści z rozwoju działalności bankowej i jej synergii z działalnością ubezpieczeniową. Wpływ działalności bankowej do kwartalnych wyników wyniosła 179 mln zł. Sprzedaż ubezpieczeń na życie w kanale bankowych wzrosła 2,5-krotnie.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wynosi prawie 340 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhTQdAO
ubezpieczenia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
senela
2 lata temu
Dobrze ze ludzie dają się przekonać. Ja akurat nie musiałam się długo przekonywać.Widzę ze ten program jest przyszłościowy. Dlatego warto w nim oszczędzać, pieniądze w nim zebrane będa jak na lokacie więc nie ma sie czego obawiac.
Eko
2 lata temu
Nie wiem skąd takie narzekania.Jestem u nich ubezpieczony od 35 lat. Nie miałem problemu z odszkodowaniem
Jarooo
2 lata temu
PZU to najgorsza ubezpieczalnia !!! Dajcie sobie z nimi spokój. Zaniżają , wypłaty odszkodowań , stąd ich wynik. Skoro do brania są pierwsi a do płacenia ostatni!!!
bEhTQdAP
Luk
2 lata temu
Tylko ten zysk trzeba przekuć w inwestycje, a nie w wypłatę dywidendy na 500+.
TeR
2 lata temu
Zgłosiłam szkodę do PZU ,ponieważ miałam pęknięte zebra . Napisałam w opisie prawdę . Odmówiono mi wypłaty odszkodowania że to nie szkoda - lecz omdlenie . Zamierzam sprawę skierować do sądu . Płacę składkę do PZU nieprzerwanie już 48 lat /czterdzieści osiem /. Przecież to jest parodia i bardzo dużo ludzi skrzywdzili .