Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Giganci GPW zaskoczyli rynek. Na plus

0
Podziel się:

W II kwartale spółki z WIG-u 20 zarobiły na czysto prawie 5 mld zł.

Giganci GPW zaskoczyli rynek. Na plus
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dobre informacje płyną z giełdowych spółek. Giganci naszego rynku akcji zarobili na czysto w II kwartale 2009 roku 4,9 mld zł. To prawie 30 proc. mniej niż przed rokiem. Ale znacznie więcej od tego, czego oczekiwał rynek.

Po fatalnym IV kwartale 2008 roku, gdy spółki wchodzące w skład indeksu WIG20 poniosły w sumie 2,1 mld zł strat i nieco tylko lepszym I kwartale tego roku - 0,4 mld zł zysku - kolejne trzy miesiące przyniosły zauważalną poprawę wyników.

Analitycy ankietowani przez PAP prognozowali, że łączny zysk największych spółek naszego rynku - bez CEZ, który nie jest polską spółką - sięgnie 4,5 mld zł. Tymczasem zdecydowana większość firm wypracowała większy zysk niż się spodziewano.

Źródło: Money.pl na podstawie danych ze spółek

Pozytywnym zaskoczeniem w II kwartale okazały się wyniki banków. Niemal cała piątka z indeksu WIG20 pokazała zyski i wypadła lepiej od oczekiwań - jedynie BRE wykazał stratę, ale była mniejsza od prognozowanej. Autorem największej niespodzianki okazał się Bank Zachodni WBK,który zarobił o blisko 60 proc. więcej od tego co prognozowali analitycy.

Spółka Zysk netto w II kw. `09 Prognoza analityków* Rozbieżność
BZ WBK 258 mln zł 164 mln zł 57 proc.
Agora 12,2 mln zł 8,8 mln zł 39 proc.
Pekao 613 mln zł 493 mln zł 24 proc.
TVN 149 mln zł 120,6 mln zł 23 proc.
Polimex 37,9 mln zł 30,9 mln zł 22 proc.

*średnia prognoz opublikowanych przez PAP

Rok temu było lepiej. Ale są wyjątki

W II kwartale większość spółek nie była w stanie się zbliżyć do osiągnięć sprzed roku. Wówczas łączny zysk spółek z WIG20 wyniósł ponad 7 mld zł. Patrząc tylko na wynik netto, bardzo słaby kwartał mają za sobą PGNiG, BRE Bank, GTC, Cersanit oraz Bioton. Wszystkie te spółki zanotowały stratę.

O ile straty BRE Banku można było się spodziewać to wyniki PGNiG okazały się dużym zaskoczeniem. Rynek oczekiwał bowiem 175 mln zł zysku netto, tymczasem spółka pokazała prawie 100 mln zł strat.

Wśród największych podmiotów naszego rynku znalazły się jednak takie, które poradziły sobie lepiej niż przed rokiem. Największą poprawę zanotował Lotos i spółki budowlane: PBG i Polimex-Mostostal. Minimalnie lepszy rezultat niż przed rokiem udało się osiągnąć również koncernowi KGHM.

Spółka Zysk netto w II kw. `09 Zysk netto w II kw. `08 Różnica
Lotos 739,2 mln zł 398 mln zł 86 proc.
PBG 46,9 mln zł 35,1 mln zł 34 proc.
Polimex 37,9 mln zł 28,9 mln zł 31 proc.
Asseco Poland 101,4 mln zł 99,8 mln zł 1,6 proc.
KGHM 845 mln zł 832 mln zł 1,5 proc.

| Komentarz |
| --- |
| Jacek Mysior Money.pl

Spadek zysków giełdowych tuzów nie jest już tak dramatyczny jak miało to miejsce w poprzednich kwartałach. Wzrosty na warszawskiej giełdzie trwające praktycznie nieprzerwanie od pół roku znajdują swoje uzasadnienie w poprawiającej się kondycji spółek. To może powstrzymywać inwestorów przed pozbywaniem się akcji podmiotów będących w najlepszej kondycji w kontekście zapowiadanej korekty na rynkach akcji. Optymistyczne sygnały napływające z polskiej gospodarki dają nadzieję, że poprawa wyników w kolejnych kwartałach okaże się stałą tendencją. Taka perspektywa będzie przyciągał inwestorów i z pewnością przełoży się na wzrosty w dłuższym terminie. |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)