Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ministerstwo zapowiada wielką prywatyzację. Zobacz, co pójdzie pod młotek

0
Podziel się:

Resort skarbu sprawę trzyma w tajemnicy. Money.pl zdradza, jakie akcje trafią na GPW.

Jaką decyzję podejmie minister skarbu? <br>Włodzimierz Karpiński?
Jaką decyzję podejmie minister skarbu? <br>Włodzimierz Karpiński? (Bartosz Krupa/East News)

-_ W najbliższym czasie skarb państwa sprzeda duży pakiet akcji jednej ze spółek _- zapowiedział podczas Konferencji Wall Street wiceminister skarbu Paweł Tamborski. * *Do zgarnięcia są 3 mld zł. Pozyskanie całej kwoty w jednej transakcji oznaczałoby największą prywatyzację w tym roku. * *Próbowaliśmy dowiedzieć się, która wielka spółka giełdowa pójdzie pod młotek. Na razie resort trzyma jednak tę informację w tajemnicy. Analiza Money.pl wskazuje jednego, najpoważniejszego kandydata do sprzedaży.

Zapowiedź nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ przychody z prywatyzacji w tym roku wyniosły zaledwie 1,9 mld zł. Tym samym plan na cały rok zrealizowany został w zaledwie 38 procentach. Ministerstwo zamierza bowiem pozyskać w sumie 5 mld zł. To oznacza, że na giełdę może trafić bardzo duży pakiet akcji jednej ze spółek giełdowych.

Przychody Skarbu Państwa z prywatyzacji i dywidend w latach 2008-2013 (w mld zł)
Rok Przychody z prywatyzacji Przychody dla spółek Dywidendy
2013 1,87 0 0,58
2012 9,15 0 7,77
2011 13,58 1,04 5,14
2010 22,03 0 4,45
2009 6,59 11,62 7,83
2008 2,37 2,28 2,62

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

Wśród tych najbardziej znaczących wymienia się między innymi: Eneę, PGE, PZU, Ciech oraz Police. Na liście przedsiębiorstw przeznaczonych do sprzedaży znajduje się także Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz jeszcze niezagospodarowana reszta akcji GPW.

Według analizy Money.pl i wypowiedzi analityków, największe szanse na prywatyzacje ma PZU. - _ Akcje ubezpieczyciela, mimo zamieszania na rynkach, są wyceniane bardzo wysoko. Wprawdzie do rekordowych 460 zł z początku maja trochę jeszcze brakuje, ale 410 zł to wciąż dobra cena _- uważa Paweł Cymcyk z ING TFI.

Wysokie ceny akcji to również dla analityka DM BOŚ Łukasza Bugaja argument za sprzedażą PZU. Jednak zaznacza, że resort skarbu ma jeszcze do wyboru inne spółki.

Paweł Cymcyk zauważa jeszcze, że na sprzedaż akcji PZU jest obecnie najlepszy moment. Firma posiada bardzo dużo obligacji, których rentowność może w przyszłości spadać, a tym samym ubezpieczyciel może być gorzej wyceniany przez rynek.

- _ Wydaje się, że im szybciej resort skarbu sprzeda udziały, tym lepiej na tym wyjdzie - _uważa analityk.

Oczywiście nie chodzi tu o całkowite pozbycie się udziałów u największego polskiego ubezpieczyciela. W rękach państwa znajduje się obecnie 35,18 procent akcji PZU. Potencjalnie do sprzedaży może być przeznaczone 10,18 procent, wtedy resortowi skarbu zostanie 25-procentowy pakiet kontrolny. Gdyby do transakcji doszło po cenach z 21 czerwca, resort ze sprzedaży tej części udziałów uzyskałby 3,54 mld zł.

Udziały Skarbu Państwa w wybranych spółkach z GPW
Spółka Udział Skarbu Państwa w kapitale (w proc.) Wartość udziału [w mld zł]
PGE 61,89 19,65
PKO BP 31,39 13,36
PZU 35,18 12,24
JSW 55,16 4,65
Enea 51,51 3,16
Ciech 37,89 0,48

Źródło: Money.pl na podstawie danych spółek

Czy wszystkie trafią na rynek? - _ Biorąc pod uwagę ograniczenia popytu na akcje i potrzeby resortu to optimum byłoby około 3 mld zł, czyli niemal idealnie tyle, ile potrzebne jest do wypełnienia planu na cały rok _- uważa analityk ING TFI.

Określenie terminu możliwej transakcji jest nieco bardziej skomplikowane, jednak jak twierdzi Paweł Cymcyk, z całą pewnością można określić dolny przedział czasu. - _ Na pewno do _ _ sprzedaży nie dojdzie przed dniem ustalenia udziałowców uprawnionych do dywidendy _- uważa analityk. Data przyznania tego prawa przypada na 23 sierpnia.

Skoro przychody z prywatyzacji miałyby być w wysokości założonej w _ Planie Prywatyzacji na lata 2012-2013 _ to górną granicą jest zaś koniec roku_ _. Biorąc pod uwagę, że wraz z upływem czasu akcje mogą tracić na wartości, z taką transakcją możemy mieć do czynienia we wrześniu.

Co ciekawe, zdania na ten temat nie chcieli zająć specjaliści, którzy na co dzień analizują sytuację PZU: Marcin Jabłczyński z Deutsche Banku oraz Piotr Palenik z ING. Nie chciał się też wypowiedzieć ekspert od spółek z sektora finansowego Jaromir Szortyka z PKO BP. Nie wyjaśnili dlaczego nie chcą na ten temat rozmawiać.

Konsekwencje dla akcjonariuszy

Najbardziej zainteresowani prywatyzacją powinni być właściciele akcji spółki. Naturalne jest zaś pytanie: co stanie się z ich ceną po takiej operacji? - _ Rynek w takiej sytuacji dostosowuje się do ceny ustalonej w procesie negocjacji z zainteresowanymi inwestorami _ - tłumaczy Cymcyk. - _ Przy tego typu ofercie rzędu 3 mld zł szacuje się, że dyskonto powinno wynieść 5-8 procent ceny rynkowej. To znaczy, że o tyle właśnie kurs akcji może spaść _ - ostrzega analityk._ - Powinna być to jednak tylko krótkoterminowa reakcja inwestorów _.

- _ Kilkuprocentowa przecena jest bardzo dobrą okazją do podkupienia papierów po stosunkowo niskiej cenie, tym bardziej, że perspektywy PZU są raczej optymistyczne w kilkuletnim horyzoncie czasowym _ - zauważa Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millenium.

Wykres notowań PZU za ostatnie 12 miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To nie jedyny kandydat

Choć dla ekonomisty Millenium sprzedaż akcji PZU wydaje się bardzo prawdopodobna, to jednak uważa, że równie atrakcyjne dla największego właściciela jest czerpanie korzyści z dywidendy.

- _ Wysoka wycena akcji może zachęcać resort do sprzedaży, ale bardziej atrakcyjne od pozbycia się udziałów jest czerpanie co roku dochodów z tytuły dywidendy _ - zaznacza Maliszewski.

Jak pokazują ostatnie lata, była ona na bardzo wysokim poziomie. Akcjonariusze 23 maja zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę 2,56 mld zł, co daje wypłatę w wysokości 29,70 zł na akcję. Z kolei w ubiegłym roku na wniosek przedstawiciela skarbu państwa przeznaczyło na ten cel 1,93 mld zł, czyli 22,43 zł na akcję.

Jeśli argumenty Grzegorza Maliszewskiego zwyciężą w ministerstwie, to co pójdzie pod młotek? - _ Ciech nie wydaje się być w na tyle dobrej sytuacji finansowej, by cena dla skarbu państwa była atrakcyjna. Jako potencjalnych kandydatów można wymienić spółki energetyczne. Nie dzielą się zyskiem, bo większość przeznaczają na inwestycje. W związku z tym do odstrzału jako pierwsze typowałbym Eneę i PGE _- mówi ekonomista Millennium.

Jak wynika z raportu DM PKO BP, łączny koszt koniecznych inwestycji w polskiej energetyce na następne 9 lat wynosi od 150 mld zł do 200 mld zł. Za wyprzedażą PGE świadczy też największa gotówka możliwa do pozyskania. Całkowita wartość udziałów skarbu państwa to 19,6 mld zł.

- _ W kontekście prywatyzacji, choć w nieco innej formie, warto wspomnieć o planowanym debiucie na giełdzie Energii _ - zauważa Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. Wiceminister skarbu w ostatnich wypowiedziach zapewniał, że realny termin wprowadzenia akcji na giełdę to III kwartał 2013 roku. W ofercie pierwotnej pod młotek może trafić do 35 procent akcji spółki.

Analityk nie skreśla spółki Ciech: _ Jeśli dojdzie do sprzedaży, to na rynek powinien trafić cały pakiet, czyli niecałe 20 mln akcji stanowiących 37,89 procent udziału. Przy cenie z zamknięcia z piątku, skarb państwa uzyskałby 488,93 mln zł _.

Tu jednak konsekwencje dla akcjonariuszy byłyby odmienne od tych w przypadku PZU. - _ Sprzedaż pakietu kontrolnego zazwyczaj wiąże się z premią, czyli wyceną wyższą od ceny na rynku. Chodzi o to, że przekazując kontrolę nad spółką, kupujący powinien zapłacić więcej niż wycenia to rynek. W tej sytuacji akcjonariusze na transakcji zyskają _- zapewnia Łukasz Bugaj.

Jak prywatyzacja przebiegła w pierwszym półroczu?

Wspomniane wcześniej 1,9 mld zł pochodzi ze sprzedaży 41 spółek (w całym 2012 roku było ich 111). Część z nich to ogromne grupy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największą transakcja to ta związana z PKO BP.

5 największych prywatyzacji w 2013 roku
Lp. Nazwa spółki Siedziba Zdarzenie Data zdarzenia Przychody z prywatyzacji (w mln zł) % zbytych udziałów SP
1 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Warszawa sprzedaż na GPW 2013-01-24 856,250 2,02%
2 Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. Tarnów sprzedaż na GPW 2013-04-19 625,565 12,13%
3 Polski Holding Nieruchomości S.A. (d. Grupa PHN S.A.) Warszawa sprzedaż na GPW 2013-02-13 214,750 22,50%
4 Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" S.A. Stoisław podpisanie umowy sprzedaży 2013-02-13 39,935 70,00%
5 Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości S.A. Katowice podpisanie umowy sprzedaży 2013-02-08 33,565 78,59%

źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

Resort skarbu podkreślał, że transakcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem krajowych i międzynarodowych inwestorów. Wzięło w niej udział w sumie ponad 150 inwestorów z 20 krajów. Połowę chętnych na akcje stanowili polscy inwestorzy, w tym głównie OFE i TFI.

Tym razem eksperci oceniają, że na podobną transakcję może zabraknąć chętnych, szczególnie przy obecnych zawirowaniach po ogłoszeniu wygaszania programu QE3 przez Bena Bernanke. - _ Trzeba powiedzieć sobie wprost, że na razie na rynki wschodzące, do których zalicza się GPW, kapitał szerokim strumieniem nie napływa. Z OFE rządzący wybierają pieniądze, zagranica aż tak pewnie nie czuje się na naszym rynku, a akcjonariat obywatelski nie będzie dysponował na tyle dużymi pieniędzmi _ - komentuje sytuację Paweł Cymcyk.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto jak OFE wpłyną na dług publiczny i rynek kapitałowy Ekonomiści nie mają wątpliwości, że rząd idzie drogą manipulacji
Jan Krzysztof Bielecki dla Money.pl: Wiemy komu zabrać pieniądze Szef doradców ekonomicznych Donalda Tuska ujawnia finansowe plany rządu. Mówi, co czeka OFE.
Wyższe PKB, ale VAT bez zmian. To prognozy na 2014 r. - _ Wzrost nie powinien być jakoś dramatycznie zły _- twierdzi premier. Zobacz, jak ma wyglądać przyszłoroczny budżet.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)