Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekomendacje giełdowe dały zarobić. Średnio 33 procent zysku w rok

Podziel się:

Na warszawskiej giełdzie da się nieźle zarabiać. Problem w tym, które z akcji kilkuset spółek wybrać? Z pomocą przychodzą domy maklerskie i ich rekomendacje. Typowane rok temu firmy z największym potencjałem dały zarobić. Niektóre nawet 150 proc.

Na giełdzie da się zarabiać.
Na giełdzie da się zarabiać. (east news | WP, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER | DS)

Aktualizacja 09-01-2020 8:10 [poprawione notowania akcji Selvity]

Dla wielu osób giełda to czarna magia, a analitycy są jak wróżki przepowiadające z fusów. Okazuje się jednak, że da się na podstawie ich rekomendacji okiełznać inwestycyjnego potwora, jakim jest GPW i nawet gdy największe spółki dołują, można było w 2019 roku zarobić na akcjach. I to niemałe pieniądze.

W pierwszych dniach stycznia 2019 roku przejrzeliśmy ówczesne rekomendacje domów maklerskich w poszukiwaniu potencjalnie najciekawszych spółek, których akcje mogą pójść w górę. Wybraliśmy wtedy TOP10 firm, wśród których znalazły się m.in. deweloper Archicom, producent gier Ten Square Games, twórcy LiveChatu i Alior Bank.

Nie wszystkie okazały się strzałami w dziesiątkę, ale w sumie inwestycja 10 tys. zł w akcje wszystkich 10 spółek (po tysiącu na każdą) przyniosłaby ponad 3 tys. zł zysku, czyli powyżej 30 proc.

Uwaga! Niewypał

Żadna bezpieczna inwestycja nie da takiego zwrotu. I tu należy podkreślić, że z giełdą wiąże się ryzyko straty i nie uchronią przed tym także rekomendacje najlepszych ekspertów. Na 10 spółek, które miały największy potencjał, cztery okazały się niewypałem.

Największą wpadką okazała się inwestycja w akcje Elektrobudowy. Z zainwestowanego tysiąca po roku zostałoby około 277 zł. Blisko 50 proc. stracił jeszcze Alior Bank. Na minusie rok skończyły też akcje Getin Noble Banku.

Zobacz także: Daniel Obajtek w money.pl: Mamy specjalny program dla inwestorów indywidualnych

Dlatego też w inwestowaniu tak ważne jest rozłożenie ryzyka na kilka różnych spółek. Pozostałe sześć było na tyle zyskownych, że z dużą nawiązką odrobiły straty.

Hity 2019 roku

Hitem okazał się producent gier Ten Square Games. W rok jego akcje poszły w górę o 150 proc. Z każdego zainwestowanego tysiąca można było mieć w sumie 2,5 tys. zł. Gry TSG zdobywają uznanie graczy na całym świecie. Przekłada się to m.in. na wyniki finansowe. Ostatni raport pokazał, że zyski spółki wzrosły rok do roku o 77 proc.

Notowania TSG poszły w górę mocniej niż spodziewali się tego analitycy Haitong Banku, którzy liczyli na około 50 proc. wzrostu. Co ciekawe, ci sami eksperci dostrzegli potencjał do 150 proc. zysku na akcjach innej firmy - LiveChat Software. Tu przeszacowali, ale i tak posiadacze akcji tej spółki nie powinni narzekać, bo zarobili około 80 proc.

Wrocławska firma jest jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania typu "live chat dla biznesu". W ciągu roku liczba firm korzystających z jej usług wzrosła o blisko 3 tys. i w tym roku może przekroczyć 30 tys.

Niewiele w swoich typowaniach pomylili się analitycy East Value Research, którzy rekomendowali kupno akcji firmy Synektik (jest w Polsce wyłącznym dystrybutorem robota medycznego da Vinci). Notowania spółki wzrosły o 73 proc.

Dobrze z prognozami trafił też Vestor Dom Maklerski, a mowa o rekomendacji zakupu akcji Archicomu. Wartość dewelopera na giełdzie w rok zwiększyła się o blisko 50 proc. i tyle samo mogli zarobić inwestorzy. Bardzo podobną zwyżkę odnotował R22 - firma świadcząca usługi hostingowe i sprzedaż domen internetowych m.in. Domeny.pl, SuperHost i Biznes-Host) oraz biotechnologiczna Selvita.

Widać, że nie zawsze największe spółki giełdowe to najlepsze inwestycje. Często mniej znane akcje mają znacznie większy potencjał. Problem tylko w tym, jak je znaleźć. Pomocne mogą być rekomendacje domów maklerskich, szczególnie dla osób mniej obeznanych z tajnikami giełdy. Trzeba jednak pamiętać, że nikt nie gwarantuje ich skuteczności. A sytuacja na giełdach potrafi się zmienić o 180 stopni z dnia na dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl