Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordowo drogie tankowanie. Cena benzyny PB98 jest najwyższa w historii

293
Podziel się:

Litr benzyny kosztuje już ponad 6 zł. Kierowcy łapią się za głowy, a ekonomiści zauważają, że tankowanie PB98 jeszcze nie było tak kosztowne, jak teraz. Średnia w kraju to 6,09 zł.

Rekordowo drogie tankowanie. Cena benzyny PB98 jest najwyższa w historii
Benzyna jest droga jak nigdy (Adobe Stock, IGHTFIELD STUDIOS)
bEKvPoOd

Ceny ropy naftowej na światowych giełdach pną się w górę. Przez pewien czas nie miały bezpośredniego przełożenia na analogiczne podwyżki na stacjach paliw w Polsce. Z opóźnieniem, ale w końcu uderzyły w kieszenie kierowców. I to z dużym hukiem.

Jak zauważają ekonomiści mBanku, obecna cena benzyny PB98 jest najwyższa w historii. Przez dłuższy czas utrzymywała się na poziomie 5,99 zł, po czym wystrzeliła do 6,09 zł.

bEKvPoOf

Widać to dobrze w danych z kilkunastu ostatnich lat. Ekonomiści mBanku zwrócili na to uwagę w notowania cen w wybranych lokalizacjach na Śląsku i w Zagłębiu: w Tychach, Katowicach, Mysłowicach i Sosnowcu.

Jeszcze w ubiegłym roku, w szczycie paniki rynkowej wywołanej koronakryzysem, litr lepszej odmiany benzyny na Śląsku można było zatankować po blisko 4 zł. Teraz ta przyjemność jest o 50 proc. droższa.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Ostatnie rekordy padały blisko dekadę temu, także w okolicach 6 zł.

bEKvPoOl

Ostatnie prognozy serwisu e-petrol.pl wskazują, że dla całego kraju średnia cena PB98 może w tym tygodniu wynieść od 6,02 do 6,15 zł.

Oczywiście nieco tańsza jest benzyna 95-oktanowa. Jednak i w tym przypadku są już stacje paliw, gdzie za każdy wlany do baku litr trzeba zapłacić po 6 zł. Według danych ze środy, aktualna średnia krajowa to 5,89. O 20 groszy mniej niż przy PB98.

Czemu drożeją paliwa?

Taniej prędko nie będzie. Ceny paliw stale rosną, a przed listopadowymi świętami obniżki próżno się spodziewać.

- Po weekendzie ceny zaczęły się zmieniać i takich stacji, gdzie benzyna PB95 zbliża się do 6 zł, będzie przybywało - ocenia Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex.

bEKvPoOm

Czemu dziś benzyna jest taka droga? - Wpływ na nią mają ceny na rynku hurtowym, słaba złotówka, sytuacja popytowo-podażowa na rynku krajowym, duże zapotrzebowanie konsumentów na paliwa - wyjaśnia ekspertka.

Kluczowa jest też cena ropy naftowej. A ta rośnie praktycznie nieprzerwanie ósmy tydzień z rzędu. Jeszcze pod koniec sierpnia na giełdzie w Nowym Jorku baryłka kosztowała niewiele ponad 60 dolarów. Teraz przekracza już 80 dolarów i ciągle rośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvPoOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(293)
hyhyh
6 dni temu
Tanie państwo bo wystarczy nie kraść. 40 nowych podatków i kłamstwo władzy goni kolejne kłamstwo itd... --- ale co? To na pewno Wina Tuska.
Tomasz
1 tyg. temu
Obajtek musi za coś kupować dworki
Tomasz
1 tyg. temu
Proszę dziękujcie tym co głosowali na PIS
bEKvPoOH
Gdy za Tuska
1 tyg. temu
paliwo było po 6 PLN, a ropa kosztowała 120$, Targowica krzyczała że trzeba obniżyć akcyzę. Dzisiaj ropa jest o 1/3 tańsza!
andr
1 tyg. temu
W szczycie cenowym 2013-2014 ropa kosztowała 100-110 USD za baryłką, obecnie wzrosła z 60 do 85 (benzyna na stacjach paliw produkowana była z cen 60-70). wniosek może być tylko jeden. Wzrost fiskalnych obciążeń wprowadzonych przez PIS lub monopol Orlenu (Obajtek i jego ludzie) windujacy ceny żeby pokryć dziwne inwestycje, pensje "swojaków" i spadek rentowności
...
Następna strona