Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RM: Kolejny zakaz międzylądowania nie obejmie państw Schengen, UE i Ukrainy

0
Podziel się:

Zakaz międzylądowania od środy 30 września obejmie 29 państw. Z listy znikną m.in. Francja, Hiszpania, a także Gwatemala i Honduras. Pojawią się na niej natomiast: m.in. Macedonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Indie. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

RM: Kolejny zakaz międzylądowania nie obejmie państw Schengen, UE i Ukrainy

Zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

"Od 30 września 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 (według stanu na 21 września 2020 r.)" - podał CIR w komunikacie.

Współczynnik ten tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:

1. Belize;
2. Bośni i Hercegowiny;
3. Czarnogóry;
4. Federacyjnej Republiki Brazylii;
5. Królestwa Bahrajnu;
6. Państwa Izrael;
7. Państwa Katar;
8. Państwa Kuwejt;
9. Państwa Libia;
10. Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
11. Republiki Argentyńskiej;
12. Republiki Chile;
13. Republiki Ekwadoru;
14. Republiki Indii;
15. Republiki Iraku;
16. Republiki Kolumbii;
17. Republiki Kostaryki;
18. Republiki Libańskiej;
19. Republiki Macedonii Północnej;
20. Republiki Malediwów;
21. Republiki Mołdawii;
22. Republiki Panamy;
23. Republiki Paragwaju;
24. Republiki Peru;
25. Republiki Trynidadu i Tobago;
26. Republiki Zielonego Przylądka;
27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
28. Sułtanatu Omanu;
29. Wspólnoty Bahamów.

Każde państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przez pasażerów samolotu obowiązku negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Rozporządzenie jest wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze w cyklu dwutygodniowym, aby zapewnić elastyczność w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie.

Zakaz nie jest stosowany do samolotów, wykonujących loty:

- na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów;

- o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego) ;

- realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ;

- wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;

- z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)