Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Roma Tower. Kościelny drapacz chmur dostał finansowanie

721
Podziel się:

Wkrótce w ścisłym centrum Warszawy pojawi się więcej koparek i żurawi. Deweloper przedsięwzięcia Roma Tower zdobył finansowanie i szykuje się do prac. Ponad połowa inwestycji należeć będzie do Archidiecezji Warszawskiej.

Tak ma wyglądać nowy wieżowiec w centrum Warszawy
Tak ma wyglądać nowy wieżowiec w centrum Warszawy (Materiały prasowe)

PW sp. z o.o. sp.k. - spółka współkontrolowana przez BBI Development (jedynym wspólnikiem jest PW Sp. z o.o., w której 45 proc. ma BBI Development, a 55 proc. Archidiecezja Warszawska) - zawarło z inwestorem umowę pożyczki w maksymalnej kwocie 25 mln zł - podało BBI Development. Inwestorem ma być "polski podmiot" i... więcej szczegółów nie ujawniono.

Środki będą przeznaczone na sfinansowanie dalszych prac przygotowawczych, w tym rozbiórkowych projektu "Wieża" w Warszawie oraz innych kosztów przedsięwzięcia deweloperskiego. Z tych pieniędzy częściowe zrefinansowanie zostaną już poniesione nakłady.

Chodzi o wspólny projekt, który BBI Development realizuje z Archidiecezją Warszawską i Parafią pw. św. Barbary. Liczący 170 metrów budynek biurowy "Roma Tower" powstanie w ścisłym centrum stolicy u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Przewyższy stojący na przeciwko wieżowiec Hotelu Marriott, który do dachu ma 140 metrów wysokości.

Zobacz też: PHN wspina się na wyżyny. Spółka buduje w Warszawie 155-metrowy wieżowiec

Wkładem kurii do spółki jest grunt o wartości 35 mln zł, co da docelowo 55 proc. udziałów w inwestycji. BBI Development wnosi doświadczenie w prowadzeniu podobnych inwestycji i 21 mln zł (z czego do końca września 2019 roku wyłożył 11,3 mln zł w formie pożyczek, które miały być spłacone w grudniu).

Dla BBI Development to największe z prowadzonych przedsięwzięć. Wartość inwestycji szacuje się aż na 150 mln euro (ok. 642 mln zł).

"Umowa pożyczki przewiduje, że kwota pożyczki zostanie wypłacona w dwóch transzach, pierwsza transza w kwocie 10 mln zł w maksymalnym terminie do dwóch miesięcy od dnia zawarcia umowy oraz druga transza w kwocie 15 mln zł w maksymalnym terminie do 31 grudnia 2021 roku. Termin spłaty pożyczki określono na 30 czerwca 2022 roku - podano w komunikacie. Oprocentowanie ma nie odbiegać od warunków rynkowych.

Zabezpieczeniem pożyczki jest głównie hipoteka na nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym PW - początkowo do kwoty 15 mln zł, zaś docelowo - przy wypłacie drugiej transzy - do kwoty 37,5 mln zł.

To jeden z dwóch projektów, w którym BBI Development jest partnerem instytucji Kościoła Katolickiego. W marcu pisaliśmy o budowie kompleksu hotelowo-mieszkalny w sercu Warmii, w którym grunt wniesie Archidiecezja Warmińska. Łączna wartość wkładów udziałowców wyniesie tam 32,2 mln zł, z czego aport archidiecezji wyniesie 17,2 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(721)
Babilon
rok temu
Budowanie wysokiej biblijnej wieży było oznaką pychy człowieka i została srogo ukarana przez Najwyższego.
Gojan
2 lata temu
Abp. Kazimierz Nycz jest osobistym przyjacielem red. Adama Michnika, b. prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i śp. Tadeusza Mazowieckiego. Przy takim wsparciu nie dziwi, że inwestycja Roma Tower jest skazana na sukces.
Ngl
3 lata temu
Myślę, że to przekracza pewne granice, tak jak galeria na Krupówkach. Niestety kościół ma dostęp do zbyt wielu preferencyjnych działek i terenów - ten moloch będzie cieżko zatrzymać. Są i będą bezkarnie działali
piSS wytyczne
3 lata temu
Trzeba rozłożyć polski naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.
Stop Hejt
3 lata temu
Ważne jest na co pójdą pieniądze z najmu dla Kościoła. Skoro jeszcze tego nie wiadomo, skąd to antykościelny Hejt. Najbardziej prześladowaną grupą są Chrześcijanie, szkoda że na tym forum także. Jeśli z wieżowca będą finansowane szlachetne dzieła, co nie wykluczone, to wypada się tylko cieszyć.
...
Następna strona