Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ropa coraz wyżej, rynek wierzy w koniec wojny handlowej

1
Podziel się:

Warszawa, 17.12.2019 (ISBnews/ Superfund TFI) - Mocna końcówka ubiegłego tygodnia miała swoją kontynuację w poniedziałek. Przez większą część wczorajszego dnia notowania czarnego złota pięły się w górę, by na koniec lekko odreagować w dół. We wtorek rano ponownie dominuje strona popytowa - notowane na giełdzie paliw NYMEX kontrakty na baryłkę ropy West Texas Intermediate kosztują około 60 dolarów za baryłkę. Z kolei kontrakty na Brent na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe są wyceniane po 65 dolarów za baryłkę.

Ropa coraz wyżej, rynek wierzy w koniec wojny handlowej
bEDTDrKJ

Największym wsparciem dla surowca w ostatnich dniach bez wątpienia jest ocieplenie relacji gospodarczych na linii Waszyngton-Pekin. Już same pogłoski o możliwości uzyskania porozumienia w ubiegłym tygodniu sprawiały, że ceny surowca utrzymywały się na najwyższych od września poziomach. W piątek amerykański prezydent Donald Trump ogłosił za pośrednictwem Twittera, że Stany Zjednoczone uzgodniły ,,pierwszą fazę" porozumienia handlowego z Chinami. Choć to dopiero pierwszy symptomy stabilizacji stosunków gospodarczych tych dwóch największych gospodarek świata - rynek wierzy, że zawieszenie wojny handlowej wesprze globalną gospodarkę, co przyczyni się do zwiększonego popytu na większość surowców, w tym ropę naftową.

Rynek czeka tymczasem na dane o zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych. Eksperci oczekują spadku zapasów surowca o 1,75 mln baryłek, po wzroście w ubiegłym tygodniu o 0,8 mln baryłek. Dziś dane o zapasach ropy za oceanem poda niezależny Amerykański Instytut Paliw, natomiast w środę swoje dane przedstawi amerykański Departament Energii.

W najbliższych miesiącach ceny ropy będą wspierane także porozumieniem krajów OPEC+, na mocy którego nastąpi obniżenie produkcji surowca o 1,7 mln baryłek dziennie do końca marca 2020 r. Dodatkowo Arabia Saudyjska zapowiedziała obniżenie wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie, co w efekcie zmniejszy podaż czarnego złota na światowych rynkach.

bEDTDrKL

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

bEDTDrLm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Bat
2 lata temu
ROPA BYŁA PO 120 DOLARÓW ZA BARYŁKĘ I NA STACJACH PALIW BYŁO TANIEJ WIDOCZNIE KACZYŃSKI I JEGO DORADCY NIE UMIEJĄ LICZYĆ WSZYSCY ZACZĄĆ OD ŻŁOBKA I PO KOLEI NASTĘPNE KLASY JAK SIĘ ZDA EGZAMIN MOŻNA UBIEGAĆ SIĘ O WŁADZE W POLSCE