Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP: Ożywienie aktywności gospod. będzie kontynuowane wolniej w kolejnych m-cach

1
Podziel się:

Ożywienie aktywności gospodarczej będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, choć jego tempo może być wolniejsze niż dotychczas, stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Rada podtrzymała, że aktywność gospodarcza może być ograniczana m.in. przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej.

RPP: Ożywienie aktywności gospod. będzie kontynuowane wolniej w kolejnych m-cach

"Można oczekiwać, że w kolejnych miesiącach kontynuowane będzie ożywienie aktywności gospodarczej, choć jego tempo może być wolniejsze niż dotychczas. Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP. Wzrost aktywności może być natomiast ograniczany przez wysoką niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych. Istotny wpływ na dynamikę aktywności będzie miało także kształtowanie się koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP " - czytamy w komunikacie banku centralnego opublikowanym po posiedzeniu RPP.

RPP podkreśliła, że dane o sprzedaży detalicznej i produkcji za sierpień sugerują, iż w ostatnim czasie tempo odbudowy aktywności spowolniło wobec poprzednich miesięcy.

W komunikacie zapowiedziano także, że NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych

Bank centralny będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera ożywienie gospodarcze oraz ogranicza ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - podsumowano w komunikacie.

Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
przedsiębiorc...
4 lata temu
Najpierw wprowadzają lockdown a potem narzekają na brak ożywienia aktywności gospod., ale co się dziwić jak nikt do tej pory z partii dominującej nie prowadził nawet warzywniaka i nie znają podstaw ekonomii. W/g nich pieniądze się biorą z drukarek.