Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ryzykowne condohotele. UOKiK ostrzega przed inwestowaniem

12
Podziel się:

Inwestycje te niosą ze sobą ryzyko, zwłaszcza gdy deweloper zapewnia o dużej stopie zwrotu, nie wspominając o dodatkowych opłatach czy finansuje budowę wyłącznie z wpłat konsumentów - ostrzega UOKiK

Inwestycje w nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy mogą być ryzykowne.
Inwestycje w nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy mogą być ryzykowne. (iStock.com)

Inwestycje w nieruchomości, szczególnie z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy - apartamenty na wynajem (tzw. condohotele/aparthotele), domki kempingowe czy też nieruchomości położone w prezentowanych jako atrakcyjne lokalizacjach na terenie całego kraju, za każdym razem wiążą się z ryzykiem utraty zainwestowanych środków finansowych, którego inwestorzy powinni być świadomi, ostrzegł Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

- Obecnie lokaty bankowe są nisko oprocentowane, dlatego wiele osób zamiast odkładać pieniądze na koncie - inwestuje w nieruchomości. Aparthotele niosą ze sobą ryzyko - np. gdy deweloper zapewnia o dużej stopie zwrotu, nie wspominając o dodatkowych opłatach czy finansuje budowę wyłącznie z wpłat konsumentów. Zanim podpiszemy umowę, musimy sprawdzić wiarygodność dewelopera - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

Zakup tego typu nieruchomości lub praw majątkowych z nimi związanych może mieć charakter inwestycyjny, jednak nie dochodzi do niego na rynku podlegającym nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co oznacza, że firmy realizujące projekty budowlane i oferujące lokowanie oszczędności w te projekty nie są zazwyczaj nadzorowane przez KNF. Dotyczy to również przekazywanych przez nie informacji w formie m.in. ulotek, nadsyłanych maili czy reklam umieszczanych w mediach internetowych - w tym ich wiarygodności i rzetelności, podano również.

Komunikaty marketingowe, które promują tego rodzaju inwestycje, zawierają często informacje o bezpieczeństwie lokaty oraz gwarancji osiągnięcia zysków, nawet w przedziale 7-10 proc. w skali roku. Niejednokrotnie skupiają się na obietnicy zysku, nie uwzględniając w swojej treści konieczności poniesienia przez inwestorów kosztów wynikających z posiadania nieruchomości (takich jak m.in. obciążenia z tytułu podatków, przekształcenia statusu nieruchomości czy kosztów remontów) lub czynników ryzyka (takich jak np. sezonowość najmu czy ryzyko braku najemców).

Zobacz także: Obejrzyj: Giertych ws. Banasia: "brał udział w seksbiznesie. Powinna powstać presja, by zrezygnował"

Inwestorzy decydujący się na zakup nieruchomości często posiłkują się kredytami, co dodatkowo naraża ich na ryzyko finansowe. Może się bowiem okazać, że taka inwestycja w rzeczywistości nie tylko nie przyniesie zysków, ale okaże się dodatkowym obciążeniem ze względu na konieczność spłaty odsetek kredytu czy konieczność ponoszenia wydatków na utrzymanie nieruchomości.

Warto również zwrócić uwagę na znaczne ryzyko, jakie powstaje w sytuacji, gdy inwestycja jest dopiero na wczesnym etapie planowania lub realizacji. W takim przypadku nie można wykluczyć sytuacji, w której inwestycja budowlana nie zostanie dokończona ze względu na niewystarczające możliwości finansowe podmiotu realizującego projekt (np. upadłość dewelopera), podano także.

"W związku z powyższym Urząd KNF zwraca uwagę na konieczność zachowania przez potencjalnych nabywców nieruchomości szczególnej ostrożności i rozwagi w odbiorze przekazów reklamowych. Przed podjęciem decyzji o nabyciu należy w szczególności przeanalizować warunki zakupu, tak aby móc ocenić realność realizacji inwestycji, faktyczne prawdopodobieństwo wypracowywania przez nią zysku oraz możliwość wyjścia z inwestycji. Kupno nieruchomości jest zazwyczaj inwestycją długoterminową, zatem decydując się na zakup, należy mieć na uwadze, że sytuacja na rynku nieruchomości jest zmienna i zależy od wielu czynników gospodarczych. Sprzyjająca w momencie zakupu koniunktura nie oznacza, że w przyszłości będzie ona równie korzystna" - czytamy w komunikacie UKNF.

UKNF podjął w ostatnim okresie działania wobec podmiotów nadzorowanych, które mogłyby być zaangażowane w proces umożliwiania inwestorom uczestniczenia w inwestycjach w nieruchomości. UKNF skierował pismo do firm inwestycyjnych, w którym odniósł się do działań związanych z pośrednictwem podmiotów nadzorowanych w dokonywaniu inwestycji w nieruchomości.

Także UOKiK analizuje rynek apart- i condohoteli. Wyniki tych badań dały podstawę do wszczęcia 9 postępowań wyjaśniających, w których sprawdzane są między innymi sposób zawierania umów z konsumentami i przekazywane im informacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
Zuza
3 lata temu
Każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko. Jedne większe, inne mniejsze. Podstawowym czynnikiem jest lokalizacja. Jeśli jest ona atrakcyjna to połowa sukcesu. Kolejnym czynnikiem jest zaufany deweloper. Zanim zdecydowałam się na zakup apartamentu pod wynajem przejrzałam wiele stron z opiniami, poradziłam się ludzi, którzy już w tej branży są. Według mnie kompleks Wisełka Apartamenty i Spa jest wart zaufania. Proces zakupu jest jasny i przejrzysty. Ufam, że były to dobry krok w zadbaniu o moją i moich najbliższych przyszłość.
Przedsiębiorc...
3 lata temu
Moje pieniądze ukradł zus, więc nie mam czego inwestować
zxc
3 lata temu
czy to prawda że "sutener" jest szefem KNF???
nik
3 lata temu
KONIU …. reprezentujesz PATOLOGIE !!! To masz do powiedzenia to DNO.. MORALNE !!!
psychiatra
3 lata temu
condomohotele na godziny , to pewny interes. Trzeba być tylko paranoikiem i schizofrenikiem.