Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P: Deficyt general government Polski wyniesie 6,1% PKB w br., dług - 54,1% PKB

7
Podziel się:

S&P Global spodziewa się pogorszenia deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) w Polsce do 6,1% PKB w tym roku z 0,7% PKB w ub.r., a następnie poprawy do 3,1% PKB w kolejnym roku. Zadłużenie tego sektora osiągnie w tym roku - według agencji - 54,1% w relacji do PKB (wobec 47,1% w ub.r. i 53,6% oczekiwanych w 2021 r.)

S&P: Deficyt general government Polski wyniesie 6,1% PKB w br., dług - 54,1% PKB

Agencja przypomina, że w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa, polski rząd wprowadził tarczę antykryzysową o wartości równej ok. 10% PKB. Ocenia, że bezpośrednie wydatki po stronie w ramach finansów publicznych będą równe ok. 3% PKB.

"Te wydatki, wraz z niższymi dochodami, związanymi w znacznej mierze przez tymczasowe odroczenie płatności dla firm dotkniętych pandemią oraz z prawdopodobnym niedoborem w zakresie zabudżetowanych wcześniej dochodów (takich jak opłata przekształceniowa w reformie emerytalnej oraz środki z planowanej aukcji licencji na 5G) powiększą deficyty rządowe w 2020 r. do co najmniej 6% PKB" - czytamy w komunikacie.

S&P zakłada, że unijne reguły dotyczące Paktu Stabilności i Rozwoju uwzględniają tymczasowe odejście od wyznaczonych limitów w przypadku takich zdarzeń, jak pandemia koronawirusa i dlatego spodziewa się, że deficyt Polski w 2020 r. nie zostanie uznany za złamanie tych limitów.

"Co ważniejsze, biorąc pod uwagę nasze bazowe założenie, według którego efekty COVID-19 nie rozciągną się poza rok 2020, prognozujemy gwałtowne zawężenie się deficytów fiskalnych kraju począwszy od 2021 r., stabilizując dług netto rządu w zakresie płynnych aktywów na możliwym do opanowania poziomie 50% PKB" - podsumowano w materiale.

Agencja prognozuje, że deficyt general government Polski wyniesie 2,4% PKB w 2022 r. i 2,2% PKB w 2023 r., a w przypadku zadłużenia tego sektora będzie to odpowiednio: 53,4% PKB i 53,3% PKB.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
1000 zł = 1$....
4 lata temu
Przecież było tyle kasy. Od mafii VATowskich, od ściąganych podatków, nie kradli i dobrze rządzili. I gdzie to wszystko jest ze teraz mamy pożyczać i zadłużać siebie, nasze dzieci, wnuki, prawnuki? Firmy Ratingowe będą trzymać nasze notowania wysoko aby ten „super” rząd mógł więcej pożyczać. Ich nasz los nie interesuje. W ten sposób robią kase.
Domi
4 lata temu
Super brawo pis lepiej jak przestaną im pożyczać czym szybciej tym lepiej pozdrawiam
Polska w ruin...
4 lata temu
Super PIS zadłużać nas wyjątkowo szybko .
Polska w ruin...
4 lata temu
Super PIS zadłużać nas wyjątkowo szybko .
tylko poparci...
4 lata temu
Bardzo wysoka ocena dla pis ! Bardzo dobra ocena działań naszego RZĄDU - fundamenty makroekonomiczne Polski pozostają mocne: gospodarka jest zdywersyfikowana i konkurencyjna, lewarowanie zewnętrzne i publiczne stosunkowo niskie, a kurs walutowy płynny. Te silne bufory, wraz z wdrażanymi bodźcami w polityce fiskalnej, powinny pozwolić na wzrost PKB Polski o blisko 5% w 2021 r., co oznaczałoby powrót na ścieżkę sprzed COVID-19, ze średniookresowym tempem wzrostu wynoszącym średnio 2,5-2,6%"