Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Santander pokazał wyniki. Bank zarobił miliard złotych mniej

4
Podziel się:

Tylko w czwartym kwartale zysk Santander Bank Polska był mniejszy o ponad 420 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Natomiast w całym 2020 roku zysk spadł o połowę, co oznacza, że bank zarobił miliard złotych mniej.

Santander pokazał wyniki. Bank zarobił miliard złotych mniej
Santander pokazał wyniki za 2020 rok. (money.pl, Rafał Parczewski)
bESmVpUB

Santander Bank Polska opublikował wstępne wyniki za 2020 rok. Z raportu wynika, że w czwartym kwartale zysk wyniósł 81,5 mln zł. Jeśli dodamy do tego zyski z poprzednich kwartałów okaże się, że w całym roku bank wypracował na czysto 1 mld 40 mln zł.

Czy to dużo? W obu przypadkach wyniki są znacznie gorsze niż w 2019 roku. Kwartalny zysk spadł aż o ponad 420 mln zł – rok wcześniej wyniósł bowiem 507 mln zł.

bESmVpUD

Natomiast zysk w całym 2020 roku skurczył się o nieco ponad miliard złotych – rok wcześniej wyniósł bowiem 2 mld 138 mln zł.

Zobacz także: Rozliczenie PIT po nowemu. Powstał e-Urząd Skarbowy. Ewolucja czy rewolucja?

Co wpłynęło na takie pogorszenie wyników? Bank utworzył dodatkowy odpis związany z COVID-19 w wysokości 121 mln zł oraz zawiązał rezerwy na restrukturyzację zatrudnienia wysokości 154 mln zł.

bESmVpUJ

Santander zwiększył także do 322 mln zł rezerwy na sporne zobowiązania, z czego większość dotyczyła walutowych kredytów hipotecznych. Bank utworzył rezerwę na ryzyko prawne dotyczące kredytów hipotecznych w walutach obcych w kwocie 209 mln zł. Utworzył także rezerwę na ryzyko związane ze zwrotem części opłat za kredyty konsumpcyjne spłacone przed terminem (wysokość tej rezerwy to 69 mln zł).

W czwartym kwartale odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły prawie 457 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 70 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Co jeszcze wpłynęło na spadek zysku? Wynik odsetkowy (który uwzględnia przychody i koszty z tytułu odsetek) spadł w czwartym kwartale o 14 proc. i wyniósł 1 mld 410 mln zł. Z kolei wynik z opłat i prowizji wzrósł o 5 proc. do 569 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESmVpVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Bratek1
10 miesięcy temu
Nie zarobił a wypłaty ekstra wielkie,
jaa
10 miesięcy temu
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
czl
10 miesięcy temu
Niech podniesie % na lokatach.
bESmVpVf
to tylko ja
10 miesięcy temu
Przekręcili BZWBK to i Santandera załatwią. Taki Kraj stojący nierządem.