Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Santander pokazał wyniki. Prezes zaskoczony postawą frankowiczów

24
Podziel się:

Zarząd Santandera sondował klientów pod kątem zainteresowania ugodami w sprawie kredytów frankowych. Wskazuje, że chętnych jest więcej niż oczekiwał. Ciągle jednak przybywa pozwów w sądach, co też ciąży wynikom. Bank zarobił w pierwszym kwartale mniej niż rok wcześniej.

Santander pokazał wyniki. Prezes zaskoczony postawą frankowiczów
Santander pokazał wyniki finansów i ankiet. (Adobe Stock, Syda Productions)

Początek roku pod względem zysków banków wypada nadspodziewanie dobrze. Najpierw pozytywnie zaskoczyły wyniki Alior Banku. Prognozy przebił też Santander, który zarobił w pierwszym kwartale niecałe 152 mln zł.

Średnia prognoz analityków zakładała, że Santander odnotuje około 123 mln zł. Przebitka jest więc spora, choć warto dodać, że rok temu bank mógł się pochwalić większymi zyskami. Sięgały 171 mln zł.

Jednym z obciążeń dla wyników jest ciągle nierozwiązana sprawa kredytów frankowych udzielanych kilkanaście lat temu. W pierwszym kwartale Santander w związku z rosnącą liczbą pozwów frankowiczów odłożył ponad 170 mln zł w ramach "rezerwy na ryzyko prawne". W sumie to już blisko 477 mln zł.

Zobacz także: Zobacz: ING Bank Śląski: banki wspierają Firmy w odbudowie przedsiębiorczości

Na dzień 31 marca klienci Santandera mieli do spłaty blisko 9,5 mld zł w kredytach hipotecznych opartych na szwajcarskim franku. W sądzie w tym czasie było 5315 postępowań o wartości przedmiotu sporu 1 mld 128 mln 511 tys. zł.

W tym znajdują się dwa pozwy zbiorowe. Największy dotyczący 548 kredytów indeksowanych do franka o wartości przedmiotu sporu 50 mln 283 tys. zł.

Santander otwarcie przyznaje, że woli iść z klientami na ugodę niż walczyć w sądach. Zarząd poinformował o finalizacji etapu konsultacji z klientami. Wskazuje, że zainteresowanie rozwiązaniem polubownym jest większe niż oczekiwał.

- Widać po naszych badaniach, że klienci są bardziej skłonni, by zawierać ugody, więc nie jestem pesymistą, co nie oznacza, że to nie będzie bolało. [...] Zainteresowanie rozwiązaniem polubownym jest większe niż oczekiwałem. Większość klientów jest zainteresowana - wskazuje prezes Santandera Michał Gajewski.

Poinformował, że Santander będzie chciał przygotować rekomendację dla swojego właściciela dotyczącą rozwiązania kwestii kredytów walutowych.

Przyznał, że przed decyzją chciałby znać wyrok - zarówno ten TSUE (29 kwietnia), ale również wyrok Izby Cywilnej Sądu Najwyższego (11 maja).

- Mając te wszystkie dane, plus to, co nam wyszło z ankiet i testu, podejmiemy decyzję polegającą na rekomendacji dla właściciela. Chcemy pójść tą samą drogą, co PKO BP, wnioskowaną zresztą przez NBP - przyznaje Gajewski.

Prezes poinformował, że bank posiada 14 mld zł nadwyżki kapitałowej i jest przygotowany na każdy scenariusz, nawet ten skrajny. Jak podkreślił - w ocenie zarządu - korzystniejsze będzie zawieranie porozumień z klientem, niż rozstrzyganie sporu na drodze sądowej.

- Zobaczymy, co jutro sąd powie, możliwe, że wszyscy ogłoszą zwycięstwo, bo wynik nie będzie jednoznaczny - wskazał prezes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
SIMPHS
3 lata temu
Dzisiaj właśnie pofatygowałem się do siedziby Banku Santander (miasto liczące 60tys. mieszkańców)z zapytaniem, gdzie mogę złożyć wniosek o ugodę. Odpowiedź pracownika brzmiała tak. cyt. "nie jest pan pierwszą osobą, która o to pyta, ale my na temat zawierania jakichkolwiek ugód nic nie wiemy". Tyle w temacie....
Ave Ja
3 lata temu
Santanders kłamie, nawet nie dostałem propozycji, a jak wystąpiłem z sądem to odpowiedz banku na polubowne załatwienie sprawy nie dotyczyło nawet mojej umowy. Żenujący Pan prezes kłamie jak to obecnie jest w modzie. Za miesiąc widzimy się w Sądzie bo już mam termin, mam nadzieje, że Sąd przychyli się do tego byście ponieśli konsekwencje oszustwa w umowie.
eva
3 lata temu
Santander nie skory do ugod przy KnF nie chca przystapic do mediacji wg wytycznych knf .Ponoc robili sondaz wsrod kientow rozsylali ankiety tylko pytam komu i kiedy .Nie prowadza zdnych spraw jedna wielka sciema i mydlenie oczu .Jedyne wyjscie sad
Ale Kino
3 lata temu
Santander Bank Polska kłamie. Nie przystąpił do mediacji przed Sądem Polubownym przy KNF - gdy zaproponowałam ugodę na warunkach KNF. Chciałam bankowi zostawić kapitał, odsetki wg WIBOR i 5 tys. górką. I co nie wstyd Wam?
Obywatel
3 lata temu
Z kim oni rozmawiali i kogo pytali o chęć ugody? Sam mam kredyt w CHF w tym banku (wcześniej BZWBK oraz KB) jak również kilkoro moich znajomych. Z tego co rozmawialiśmy, nikt z banku nie kontaktował się w tym zakresie z żadnym z nas. Może tak jakieś dane na jakiej grupie rzekomo była robiona ankieta czy próba? Sam dzwoniłem na infolinię obsługi kredytów hipotecznych i Pani oznajmiła, że wg jej wiedzy żadne prace nie trwają w kierunku ugody. Proszę płacić albo iść do sądu.... Czas i miejsce ..., południowa Polska sierpień 2021.
...
Następna strona