Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Santander pokazał wyniki. Sprzedaż kredytów przyspieszyła

4
Podziel się:

Zysk netto Santander Bank Polska w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 222,5 mln zł. Przyspieszyła sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Największym obciążeniem dla wyników banku jest ciągle nierozwiązana sprawa kredytów frankowych.

Santander pokazał wyniki. Sprzedaż kredytów przyspieszyła
Santander Bank Polska pokazał wyniki za II kwartał 2021 roku. (Santander Bank Polska, Santander Bank Polska)

Średnia prognoz analityków zakładała, że Santander odnotuje około 104 mln zł zysku. Przebitka jest więc spora, choć warto dodać, że w analogicznym kwartale rok temu bank mógł się pochwalić większymi zyskami. Sięgały 304,9 mln zł mln zł.

Z kolei zysk netto za całe pierwsze półrocze wyniósł 374,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 475,8 mln zł.

"W drugim kwartale przyspieszyła sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw, co jest efektem poprawy sytuacji gospodarczej w kraju w 2021 roku" - czytamy w raporcie.

"Jednocześnie zmniejszyły się w skali kwartału koszty odsetkowe z tytułu depozytów, co wiąże się m.in. z dalszym spadkiem wolumenu środków terminowych" - czytamy dalej.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Największym obciążeniem dla wyniku finansowego w pierwszej połowie 2021 roku jest ciągle nierozwiązana sprawa kredytów frankowych udzielanych kilkanaście lat temu. Rezerwy, jakie założył Santander na indywidualne sprawy sądowe oraz na ryzyko prawne, wzrosły łącznie o 327 proc. w skali roku do kwoty 762,2 mln zł. Odzwierciedla to rosnącą skalę sporu prawnego dotyczącego kredytów frankowych.

Bank podał, że obecnie całkowite rezerwy na sprawy sporne oraz portfelowe stanowią 14 proc. aktywnego portfela kredytów frankowych. Pod koniec czerwca 2021 roku Santander był pozwana w 6,5 tys. postępowań dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych.

Santander poinformował, że propozycja KNF w sprawie zawierania ugód jest obecnie analizowana wewnątrz banku, a także oraz w ramach zespołu złożonego z przedstawicieli banków. Prowadzone są również konsultacje z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Ministerstwem Finansów.

"Bank prowadzi testy zawierania tego rodzaju ugód. W zależności od wyników testów możliwe są dalsze kroki postępowania, takie jak pilotaż na wybranej próbie kredytobiorców, a całościowy wynik prac będzie stanowił istotny wkład do podjęcia decyzji odnośnie przystąpienia do zawierania ugód w szerszym wymiarze" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Wichajster
3 lata temu
Jeżeli bank przelicza kredyt niezgodnie z przepisami to rozumiem pretensje frankowiczów, ale jeżeli bank wywiązuje się ze swoich zobowiązań to jakim trzeba było być kretynem żeby myśleć że przez 30 lat frank będzie miał staly kurs. A co z osobami które brały w złotówkach wtedy i płaciły więcej nie płakały że frankowicze mają lepiej.
ten on
3 lata temu
I dobrze że ludzie kredyty biorą. Rata kredytu jest sporo tańsza niż najem. Tyle że niestety ludzie nie są świadomi że oprocentowanie kredytu na poziomie 2.16% jest rekordowo niskie i w końcu przyjdzie moment że podskoczy i rata robi sporo wyższa.
Anioł
3 lata temu
a będą się ugadywali z tymi co już spłacili kredyt?
victor
3 lata temu
Wyglada na to, ze kamikaze nie brakuje.