Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Santander pozytywnie zaskakuje analityków. Wraca do zysków sprzed pandemii

2
Podziel się:

Bank Santander po słabym półroczu w końcu może się pochwalić zyskami. Przekroczyły wyraźnie pół miliarda złotych, a mowa o trzech miesiącach działalności. Zadowolenia nie kryją inwestorzy, którzy podbijają ceny akcji do najwyższych poziomów od połowy 2019 roku.

Santander pozytywnie zaskakuje analityków. Wraca do zysków sprzed pandemii
Bank Santander pokazał wyniki finansowe za trzeci kwartał 2021 (money.pl, Rafał Parczewski)

Trwa sezon publikacji raportów kwartalnych. Po tym, jak we wtorek potężne straty za trzeci kwartał odnotował Bank Millennium, karty odkrył jeszcze większy gracz sektora bankowego. Santander nie tylko wykazuje zyski. Chwali się, że poprawił wyniki sprzed roku, czym zaskoczył pozytywnie analityków.

Prognozy ekspertów zakładały, że od lipca do września Santander zarobił na czysto około 460 mln zł. Tymczasem zysk netto wyniósł prawie 544 mln zł. To o 65 mln zł wyższa kwota niż zaraportowana przez bank w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Kwartalne zyski Santandera w ostatnich pięciu latach

Kwartalny zysk na poziomie około 500 mln zł oznacza powrót do tego, który był pewnym standardem w ostatnich latach, przed pandemią.

Wyniki Santandera. Giełda zadowolona

Pozytywne zaskoczenie - to najbardziej lubią inwestorzy giełdowi, którzy od rana podbijają notowania akcji Santandera. W pierwszych 30 minutach sesji ich wycena podskoczyła o blisko 2 proc. do 369 zł.

Tak wysokich wycen akcji Santandera nie widzieliśmy od połowy 2019 roku. A w międzyczasie, w szczycie paniki giełdowej wywołanej koronakryzysem, kosztowały zaledwie 120 zł.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Przy obecnym kursie giełdowym cały biznes Santandera można szacować na prawie 38 mld zł. To jeden z najwyższych wyników wśród banków, choć daleko mu do numeru jeden, czyli PKO BP. Największy polski bank wyceniany jest na ponad 58 mld zł.

Santander - słabszy początek roku

Jeśli dodamy wyniki trzeciego kwartału do wcześniej publikowanych danych za półrocze, okaże się, że w sumie w tym roku Santander wypracował 918 mln zł zysku. Ze względu na słabszy początek roku, w którym widać było negatywne skutki koronakryzysu i bank zawiązał duże rezerwy na kredyty frankowe, jest to wynik o 4 proc. niższy niż rok wcześniej.

W wynikach Santandera nie widać jeszcze oczywiście pozytywnej dla banku podwyżki stóp procentowych, która miała miejsce w czwartym kwartale. Ciągle więc można mówić o negatywnym wpływie zdecydowanych obniżek oprocentowania sprzed roku. Sprawiły, że wynik z tytułu odsetek za dziewięć pierwszych miesięcy 2021 roku zmniejszył się o 5,5 proc. do 4 mld 231,9 mln zł.

Na uwagę zasługuje za to poprawa wyników banku z tytułu prowizji. Są dużo niższe niż odsetkowe, bo mowa o 1 mld 846,2 mln zł, ale w tym przypadku bank może się pochwalić wzrostem o prawie 17 proc. w skali roku.

Obciążeniem wyników, tak jak w większości banków, są kredyty frankowe, a dokładniej zawiązywane rezerwy na przyszłe ewentualne zobowiązania wobec klientów. Bo ci z jednej strony pozywają banki do sądów, a z drugiej dochodzi też do ugód.

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku bank w związku z tym "odłożył" 672,6 mln zł, co obniża zyski. Rok wcześniej te rezerwy były znacznie mniejsze - wyniosły 101,4 mln zł.

Santander to jeden z największych banków w Polsce. Ma aktywa o wartości 233,65 mld zł. W rok kwota ta zwiększyła się o nieco ponad 4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Byly pracowni...
3 lata temu
No i co z tego... To jest bardzo biedny bank, nie ma pieniedzy na zaplate swoim pracownikom, przez wiele lat pracy ani złotówki podwyżki, slyszysz tylko" nie ma pieniedzy"
Bezdomny kapi...
3 lata temu
Teraz bezdomni mają nawet konta bankowe puste! Hajs ma tylko ekonomista kapitalistyczny!