Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys nie został opanowany - Saxo Bank ostrzega inwestorów, sugerując ostrożność

0
Podziel się:

Saxo Bank twierdzi, że kryzys nie został opanowany, a rynki zareagują negatywnie na poważną nierównowagę na rynkach zadłużenia publicznego. Bank utrzymuje oczekiwania dotyczące bardzo niskich stóp procentowych banków centralnych ...

Kryzys nie został opanowany - Saxo Bank ostrzega inwestorów, sugerując ostrożność

Saxo Bank twierdzi, że kryzys nie został opanowany, a rynki zareagują negatywnie na poważną nierównowagę na rynkach zadłużenia publicznego. Bank utrzymuje oczekiwania dotyczące bardzo niskich stóp procentowych banków centralnych w przewidywalnej przyszłości - mówi David Karsbol, Główny Ekonomista Saxo Bank.

Bank przewiduje, że ceny akcji będą spadać, ponieważ założenia dotyczące chińskiego spowolnienia gospodarczego wydają się prawdopodobne, natomiast dalsza destabilizacja na rynkach zadłużenia publicznego państw PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja, Hiszpania) będzie wymagać reakcji mniej niewypłacalnych członków strefy euro, przy czym cięcia wydatków publicznych okażą się drakońskie.

Rynek spodziewa się, że nadchodzący sezon publikacji danych o zyskach przyniesie dobre wieści - wyniki będą jednak rosnąć wyłącznie z powodu cięcia kosztów, a nie w związku z rosnącymi przychodami. Zdaniem Karsbola ani inflacja, ani obroty przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości nie będą rosnąć. Trendy spadkowe na rynkach akcji będą dodatkowo pogłębiane również przez obawy przed skutkującymi kolejną falą zaległości płatniczych, a nawet niewypłacalności korektami oprocentowania hipotek w Stanach Zjednoczonych.

Prognoza kwartalna na III kwartał 2010 r. dotyczy następujących obszarów:

Saxo Bank podejrzewa, że sytuacja w strefie euro wraz ze swoim wpływem na apetyt na ryzyko zasadniczo pozostanie istotna. Analitycy mają jednak wrażenie, że rynek poświęca temu tematowi zdecydowanie zbyt dużo uwagi w porównaniu z innymi kwestiami makroekonomicznymi, które powinny zdobyć zainteresowanie inwestorów w najbliższym kwartale. Chodzi o takie kwestie jak olbrzymie bańki spekulacyjne na rynkach nieruchomości mieszkalnych w państwach z walutami „towarowymi”, programy oszczędnościowe i nowa „wola polityczna” sprzyjająca obniżaniu ogólnego poziomu zadłużenia publicznego czy też perspektywy rozwoju gospodarczego Chin i rynków wschodzących.

W drugiej połowie 2010 r. analitycy nadal oczekują dalszych przeszkód dla rynków akcji - premie za ryzyko jeszcze przez jakiś czas będą wyższe, zaś prognozy zysków za lata 2011 i 2012 zostaną obniżone. Nie wykluczają jednak odbić na rynkach akcji towarzyszących publikacji wyników, które potrafią pozytywnie zaskakiwać.

Rzeczywistość III kwartału to nadal pobudzona obawami o poziom zadłużenia publicznego niechęć do ryzyka i perspektywa drugiego dna recesji. Analitycy mają wrażenie, iż tegoroczne maksima należą już do historii, a trendy związane z ryzykiem w drugiej połowie 2010 r. przyczynią się do spadku cen. Utrzymująca się siła dolara w połączeniu ze spowolnieniem globalnego ożywienia gospodarczego sprawi, że rynek pozostanie dobrze zaopatrzony, co z kolei spowoduje powstanie presji na spadek cen.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)