Notowania

giełda
26.07.2019 16:02

Sebastian Kulczyk nie dostanie dywidendy od Ciechu. Wielkie rezerwy na podatki

Akcjonariusze Ciechu zdecydują 22 sierpnia o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2018 rok, wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie. To konsekwencja dziesiątków milionów rezerw na niezapłacone kilka lat temu podatki. Urząd skarbowy się o nie upomniał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sebastian Kulczyk ma prawo do ponad połowy dywidendy Ciechu (Fot: Stach Leszczyński)

Zamiast płacić dywidendę jak w ubiegłym roku, w tym roku całość zysku Ciechu (271 mln zł) trafi na kapitał zapasowy (253 mln zł) oraz pokrycie straty wynikającej z korekty bilansu (17 mln zł). Takie projekty złożył akcjonariuszom zarząd spółki na walne zgromadzenie.

Sebastian Kulczyk poprzez luksemburską spółkę KI Chemistry kontroluje ponad 51 proc. kapitału Ciechu. O ile w ubiegłym roku dostał 202 mln zł brutto dywidendy, to w tym roku nie dostanie nic.

Zobacz też: Nino o biznesie: Sebastian Kulczyk: nadal trochę marzę, by być muzykiem

Trudno nie powiazać tej sytuacji z ostatnimi działaniami urzędu skarbowego, który wymusił na spółce zapłacenie dziesiątków milionów złotych za zakwestionowane odliczenia od podatków w poprzednich latach. Audytor Ciechu zasugerował utworzenie rezerw na wszystkie operacje, które wynikały z "subiektywnych osądów" zarządu.

"W skorygowanym skonsolidowanym sprawozdaniu grupy Ciech za 2018 rok została utworzona rezerwa na podatek dochodowy oraz dokonany odpis aktywa z tytułu podatku odroczonego (w pozycji podatek dochodowy) w łącznej kwocie 64 874 tys. zł oraz ujęta rezerwa na odsetki za zwłokę w wysokości 6 114 tys. zł (w pozycji koszty finansowe)" - podaje spółka.

Łącznie zysk netto grupy Ciech spadł przez to o 71 mln zł. Zamiast 183 mln zł, po korekcie zysk za 2018 rok wynosi 112 mln zł. Skorygowano też w dół dane za pierwszy kwartał.

"O kontroli Ciech informował w sprawozdaniu finansowym i nie jest to nowa informacja dla inwestorów/analityków" - wskazuje money.pl biuro prasowe spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, cie, ciech, sebastian kulczyk
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2019

POLAKKulczyk Powinien wynieść się z całym interesem z Polski i to natychmiast a nawet zmienić obywatelstwo bo skarbówka go okradnie ze wszystkiego.Tak … Czytaj całość

26-07-2019

KrisDBrawo dla skarbówki:)

26-07-2019

sisiByła to Państwowa spółka, która podobno przynosiła stratę.

Rozwiń komentarze (124)