Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął projekt wydłużenia wypłat dotacji dla zabytkowych kopalń do 2027 r.

0
Podziel się

Sejm zgodził się na przedłużenie do końca 2027 roku terminu przekazywania dotacji budżetowej dla kopalń soli "Bochnia" i "Wieliczka" oraz kopalni siarki "Machów" w likwidacji. Za nowelizacją ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów opowiedziało się 442 posłów, nikt nie był przeciwny, 6 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął projekt wydłużenia wypłat dotacji dla zabytkowych kopalń do 2027 r.
bDAWFozp

Dotychczasowe przepisy umożliwiały przekazywanie takiej dotacji jedynie do końca 2020 r.

Dotacja dla kopalń soli "Bochnia" i "Wieliczka" ma służyć przeprowadzeniu całkowitej likwidacji niezabytkowych części kopalń soli oraz zabezpieczeniu unikalnych zabytków. Umożliwi to kopalniom kontynuację procesu likwidacji w zakładach górniczych, przy jednoczesnym zachowaniu i ochronie części zabytkowych.

Zakończenie zadań związanych z likwidacją ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zabudowy miejskiej i jest niezbędne dla ochrony wyrobisk. Zaniechanie prac likwidacyjnych i zabezpieczających mogłoby doprowadzić do destrukcji substancji zabytkowej i w rezultacie spowodować zagrożenie dla obiektów znajdujących się na powierzchni. Mogłoby także prowadzić do wystąpienia niekontrolowanych zagrożeń naturalnych i górniczych, a nawet katastrofy górniczej.

bDAWFozr

Dzięki nowelizacji środki dotacji będą mogły zostać także przekazane na Kopalnię Siarki "Machów" S.A. w likwidacji. W wyrobisku byłej Kopalni Siarki "Piaseczno" powstał zbiornik wodny. Wyrobisko to zlokalizowane jest na obszarze ok. 210 ha na terenach gmin Łoniów i Koprzywnica w powiecie sandomierskim oraz w woj. świętokrzyskim. Aby zabezpieczyć tereny przyległe przed podtopieniami, niezbędne jest odwadnianie wyrobiska.

Środki mają także trafić do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum zarządza kompleksem poprzemysłowych obiektów naziemnych oraz wyrobiskami podziemnymi kopalni "Królowa Luiza" i "Guido" na wykonanie prac zabezpieczających, aby zachować je w jak najlepszym stanie.

Jednocześnie ma zostać zaprzestane udzielanie dotacji Centralnej Pompowni "Bolko" sp. z o.o. na finansowanie działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego wchodzącego w skład byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu. Zadania te przejmie Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zajmująca się m.in. zabezpieczeniem czynnych kopalń węgla kamiennego przed zagrożeniem wodnym, gazowy i pożarowym ze strony kopalń zlikwidowanych.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie co do zasady 31 grudnia 2020 r.

bDAWFozx
bDAWFozS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)