Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm: Wszystkie kluby za dodatkowym 14. świadczeniem emerytalno-rentowym

5
Podziel się

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się wprowadzeniem dodatkowego, 14. świadczenia emerytalno-rentowego w wysokości najniższej emerytury dla osób, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł. W trakcie drugiego czytania do projektu zgłoszono poprawki, dlatego został odesłany do sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Sejm: Wszystkie kluby za dodatkowym 14. świadczeniem emerytalno-rentowym
bDHWYERN

Projekt ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę w IV kwartale 2021 r. kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów (obok tzw. 13. emerytury, która ma być wypłacana w II kwartale 2021 r.).

Świadczenie zostałoby wypłacone dla ok. 9,1 mln świadczeniobiorców (ok. 93,7% pobierających emerytury bądź renty).

"Zastosowaliśmy taki mechanizm, przyjmując 120% środków najniższej emerytury i w tym przypadku 7,9 mln osób [...] otrzyma pełną dopłatę, czyli kwotę najniższej emerytury. Po przyjęciu waloryzacji to będzie kwota co najmniej 1 250 zł. Około 1,2 mln osób skorzysta z tego mechanizmu złotówka za złotówkę, czyli jeżeli przekroczy emerytura kwotę 2,9 tys. zł, to ten mechanizm zadziała, i około 500 tys. osób o najwyższych dochodach, o najwyższych emeryturach będzie z tego programu wyłączone" - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas sejmowej debaty.

bDHWYERP

Zaznaczył, że osoby w wyższych emeryturach skorzystają natomiast z wyższego poziomu waloryzacji, bo waloryzacja w tym przypadku dotyka ich procentowa, jak również korzystają z 13. emerytury.

Świadczenie ma przysługiwać w wysokości:

  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca 2021 r. - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 2,9 tys. zł,
  • kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca 2021 r., pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a kwotą 2,9 tys. zł, nie więcej niż o kwotę najniższej emerytury - dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2,9 tys. zł.

Środki na wypłatę 14.emerytury mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Na ten cel przeznaczono 10,6 mld zł.

bDHWYESq
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(5)
75+
miesiąc temu
Myślę , że wśród emerytów nie ma dramatu jeśli żyje mądrze, zawsze dbał o zdrowie to pracował solidnie i długo. Emeryturę ma przyzwoitą i na leki nie wydaje. Czternastka mi nie potrzebna , ale dobrze, że nasz rząd dba o seniorów, szczególnie tych biedniejszych i szeroko wspiera nasze rodziny. Dzięki.
Jacek3
miesiąc temu
Spłaszczanie emerytur zmniejsza sensowność legalnej pracy i płacenia składek.
Black24
miesiąc temu
To już nie jest Grecja to Argentyna
bDHWYESr
senior
miesiąc temu
A bogaci dalej będą płacić niższe podatki , niż emeryci . A kwota wolna od podatku , mimo orzeczenia dawnego TK , dalej będzie najniższa w UE .
Baśka 70+
miesiąc temu
Te pieniądze powinny iść na służbę zdrowia, w szpitalach straszna bieda, a to co jest to ze zbiórek pana Owsiaka.